Coraz młodsi mieszkańcy regionu mają problemy psychiatryczne i psychologiczne

28.11.2018

Coraz młodsi mieszkańcy regionu mają problemy psychiatryczne i psychologiczne – to jeden z głównych wniosków z posiedzenia parlamentarnej komisji zdrowia w Tarnowie.

Posłowie, lekarze i samorządowcy uznali, że powstanie przy szpitalu św. Łukasza w Tarnowie przy Centrum Zdrowia Psychicznego ośrodka leczącego także dzieci i młodzież to konieczność.

Coraz więcej młodych osób wymaga pilnego leczenia – mówi dr Maciej Pilecki, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży.

Najczęściej są to wskazania przeżyciowe. To znaczy takie, że jeżeli kogoś nie przywieziemy do szpitala, to istnieje ryzyko, że on umrze. Czy z powodu nasilonych myśli samobójczych, czy jest po próbie samobójczej, czy z powodu anoreksji, której nie udaje się opanować i wyleczyć w opiece ambulatoryjnej. Jest to bardzo poważny problem. Psychiatrów wieku rozwojowego w całej Polsce jest około 360 – dodaje.

Ten problem musi zostać szybko rozwiązany, niebawem w Małopolsce powinien powstać drugi ośrodek tego typu, lecz także dla młodzieży – mówi prof. Józefa Hrynkiewicz, przewodnicząca sejmowej komisji zdrowia.

– Na pewno są potrzebne ośrodki, które będą kompleksowo zajmowały się dziećmi i młodzieżą. I ta psychiatria wieku dorastania, musi być postawiona na najwyższym poziomie. Dlatego że zagrożenia tutaj są bardzo duże. Sądzę, że podkomisja będzie się tą sprawą pilnie zajmować.

Centrum Zdrowia Psychicznego w tarnowskim szpitalu obecnie zajmuje się jedynie dorosłymi pacjentami. – Gdy zajdzie potrzeba możemy otworzyć również placówkę dla młodych – mówi dyrektor szpitala, Anna Czech.

– Szpital św. Łukasza jest otwarty na to, co będzie wypracowane. I na pewno będzie realizował to, co będzie korzystne dla pacjentów. Na pewno nie będzie realizować swoich ambicji.Stworzymy coś, co jest dobre i jeśli to wspólnie wypracujemy. Obecnie głównym tematem dyskusji jest problem, że między Krakowem a Łańcutem , młodzi nie mają żadnej pomocy.

Placówka opieki dla pacjentów chorych psychicznie przy tarnowskim szpitalu prowadzi obecnie pilotażowy program ministerstwa zdrowia dla osób wymagających pilnej interwencji. Tam pacjent trafia pod opiekę lekarzy i psychologów, którzy decydują o dalszym leczeniu.

Więcej o tym w dzisiejszym Pulsie Regionu po godzinie 15.30.

Posłuchaj:
Józefa Hrynkiewicz
Anna Czech
Maciej Pilecki
RDN _
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Życzenia bpa Andrzeja Jeża z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego - patrona dziennikarzy
play
Słowo za słowo (M) - Mateusz Janiczek
play
Słowo za słowo(NS) - Krzysztof Dymura
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN