Coraz młodsze osoby się rozwodzą

09.10.2017

Najwięcej pozwów o rozwód wpływa w ostatnich latach do tarnowskiego sądu od osób tuż po 30-tce. Jeszcze 10 lat temu dominowały kobiety we wnoszeniu spraw rozwodowych. Teraz statystycznie jest prawie pół na pół, a są okresy, kiedy przeważają mężczyźni.

Często w ogóle małżonkowie nie wiedzą, dlaczego chcą się rozstać – mówi Irena Choma-Piotrowska, rzecznik Sądu Okręgowego w Tarnowie. – Trudno uzyskać jakąś jednoznaczną informację, dlaczego. Pytani małżonkowie sami nie wiedzą, dlaczego w zasadzie się chcą rozstać. Na pytanie, o co się spierają, odpowiadają, że o wszystko. Nie ma żadnej refleksji nad tym wszystkim. Twierdzenie, że kłócimy się o wszystko znaczy, że nie mają hierarchii wartości, że brakuje im dojrzałości – dodaje rzeczniczka.

Decyzje o rozwodzie są często nieprzemyślane. Coraz częściej zdarzają się sprawy, gdzie rozwód jest po 2 miesiącach czy po pół roku od ślubu. – Daje się zauważyć dużą łatwość w podejmowaniu decyzji, wystarczy jeden konflikt, jedno nieporozumienie, zwykłe błahe rzeczy, które każdemu się zdarzają, ale one urastają do rangi problemów nie do przezwyciężenia – twierdzi Irena Choma-Piotrowska.

Bardzo często dzieci i ich dobro w ogóle nie są brane pod uwagę. – W tym wszystkim dziecko jest pomijane, chodzi o to, żeby wyszło na moje, że to ja mam rację, a nie druga strona. A tu trzeba się zastanowić przede wszystkim, żeby nie ucierpiały na tym dzieci. Brakuje tej refleksji – komentuje rzeczniczka.

Rocznie tarnowski sąd rozpatruje około tysiąca spraw o rozwód.

Posłuchaj:
Irena Choma-Piotrowska
Irena Choma-Piotrowska
Irena Choma-Piotrowska
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Zbigniew Pietruszka
play
Słowo za słowo (M) - Roman Fleszar
play
Słowo za słowo(NS) - Benedykt Polański
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN