Coraz mniej osób sięga po papierosa

21.10.2019

Tak wynika z najnowszych analiz Centrum Badań Opinii Społecznej. Według CBOS, z tym nałogiem zmaga się niespełna 30 % dorosłych Polaków.

To dobra tendencja – mówi chirurg oddziału Chirurgii Onkologicznej Szpitala św. Łukasza w Tarnowie, dr Damian Kołodziej. Jego zdaniem musi też wzrosnąć świadomość ludzi, jak bardzo dym tytoniowy szkodzi zdrowiu.

– W trakcie spalania tytoniu do płuc wciągamy bardzo dużo różnych substancji. Wiele z nich ma udowodnione działanie sprzyjające tworzeniu nowotworów. Dotyczy to zarówno miejsca, którym ten dym tytoniowy się dostaje, jak i miejsc, do których dopływają metabolity, czyli wszystko, co później zostało w naszym organizmie.

– Papierosa przykładamy do ust i wciągamy. Papieros i dym mają kontakt z ustami, stąd nowotwory w obrębie warg, w obrębie jamy ustnej, gardła, krtani, tchawicy, płuc, tam, gdzie jest bezpośredni kontakt dymu, sprzyja tworzeniu nowotworów w płucach, a później, to co w płucach, przepływa sobie jeszcze w inne części organizmu.

Więcej o tym, dlaczego warto rzucić palenie i jak szkodliwe są papierosy w dzisiejszej (21.10) audycji z cyklu Planuję długie życie po godz. 17.00.

Posłuchaj:
Damian Kołodziej
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN