Coraz mniej tradycji wigilijnych i świątecznych w polskich domach

23.12.2019

Powodem jest postępująca komercjalizacja – mówi góral, Zbigniew Maziorz.

– Pewna komercjalizacja powstała w Polsce. Dlatego święta zaczynają się już 1 listopada. A przecież to jest święto zmarłych. Czyli za długo trwa, męczy to po prostu człowieka. Kiedyś był święty Mikołaj, później był czas przygotowania- adwent. A teraz święta trwają i trwają. Tradycja polska jest taka, że jednak kultywuje się wartości, które są rodzinne.

Niezwykle ciekawe są stare zwyczaje. Nowoczesny świat pamięta i kultywuje tylko te najsilniejsze, które przetrwały próbę czasu.

– Z Wigilii zostawiało się łuski z ryby, a później po wysuszeniu rozdawało się domownikom, żeby trzymali w portfelu, żeby się darzyło. Na Nowy Rok jak pierwszy do domu wszedł mężczyzna albo spotkało się mężczyznę pierwszego to wtedy miał być w domu dobrobyt. Ozdoby na choinkę robiło się domu i to dużo. Łańcuchy. O! To była wspaniała sprawa. Dzieci miały zajęcie.

Dawniej choinkę ubierano w wigilijny wieczór, każdy z domowników ozdabiał ją z innej strony. A pod choinka, oprócz prezentów był opłatek z siankiem i maleńkim Jezusem.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN