Coraz więcej dzieci z regionu potrzebuje pomocy psychologicznej

31.07.2020

Trudności w radzeniu sobie dziecka w szkole, kłopoty wychowawcze, zaburzenia odżywiania, silne lęki, depresja, czy zaburzenia snu – to najczęstsze problemy z jakimi zgłaszają się rodzice z dziećmi do Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Tarnowie.

Specjaliści nowej placówki, prowadzonej przez Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie mają coraz więcej pracy.

Kierownik Ośrodka, psycholog i psychoterapeuta Magdalena Mól mówi, że pierwsze miesiące działalności ośrodka pokazały, że w tym regionie brakowało opieki psychologicznej dla najmłodszych.

– Możemy niewątpliwie uznać, że taki ośrodek jest bardzo potrzebny w naszym mieście. W minionych czterech miesiącach działalności ośrodka widoczny jest duży wzrost zainteresowania wśród mieszkańców. Obecnie wszyscy psychoterapeuci mają praktycznie zapełnione godziny pracy i z każdym kolejnym miesiącem spodziewamy się dalszego wzrostu zapotrzebowania na naszą pomoc.

Prezes Zespołu Przychodni Specjalistycznych Jarosław Kolendo cieszy się, że ośrodek udało się otworzyć w trudnym czasie pandemii.

– Ośrodek tak naprawdę powstał w szczycie epidemii, kiedy obowiązywała społeczna izolacja i różne instytucje raczej się zamykały, albo mocno ograniczały swoją działalność a nie otwierały. Cieszę się, że udało nam się to wszystko zorganizować, a przede wszystkim zatrudnić świetnie wykwalifikowany zespół.

Tarnowski ośrodek wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży jest jednym z 300, które mają powstać w całej Polsce i jednym z pierwszych, które udało się uruchomić w tak krótkim czasie.

Wiceminister Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko mówi, że tarnowski ZPS, który prowadzi placówkę bardzo dobrze zdał egzamin z przygotowania opieki dla najmłodszych.

– Z tego co obserwujemy, to Tarnów poradził sobie bardzo dobrze, chociaż to były pierwsze tego rodzaju świadczenia. Tarnów – po pierwsze – zgromadził profesjonalną kadrę, która jest kadrą doświadczoną, wykorzystuje nowoczesne techniki terapeutyczne. Z drugiej strony to też duży wysiłek organizacyjny. Nowy podmiot musiał spełniać szereg wymogów, narzucanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Tarnów bardzo dobrze sobie z tym poradził. Zresztą przedstawiając ofertę udowodnił, że ma potencjał do udzielania tych świadczeń. No, a najlepszym dowodem jest to, że mamy z tego co wiem dużo chętnych do skorzystania.

Powody zgłoszenia się do Ośrodka są przeróżne i bardzo indywidualne – podkreśla psycholog Magdalena Mól.

– Może być to niepokój rodziców związany z obawami o prawidłowy rozwój dziecka. Trudności w radzeniu sobie dziecka w szkole, kłopoty wychowawcze. Potrzeba u rodzica konsultacji i poszukiwania nowych form nawiązania relacji z dzieckiem. Występujące trudności w związku z rozwodem rodziców, z uzależnieniem w rodzinie. Także coraz więcej młodych osób pojawia się z problemem depresji, zaburzeń odżywiania, silnych lęków, ostrych reakcji na stres, traum…

Pomoc udzielana w Ośrodku jest bezpłatna, nie potrzeba także skierowania.

Żeby umówić się na konsultację wystarczy zadzwonić do rejestracji pod nr telefonu 14 632 42 61 lub wysłać e-mail na adres: osrodeksrodowiskowejopieki@zps.tarnow.pl.

Termin pierwszego spotkania nie przekracza 7 dni roboczych.

Posłuchaj:
Magdalena Mól
Jarosław Kolendo
Józefa Szczurek-Żelazko
Magdalena Mól
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Sylwester Brzeźny
play
Słowo za słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za słowo(NS) - Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN