Coraz więcej Głuszców w sądeckich lasach

29.11.2017

W lasach Beskidu Sądeckiego i pasma Jaworzyny Krynickiej pojawiają się nowe głuszce. To wszystko dzięki działaniom Nadleśnictwa Nawojowa. Tylko w tym roku leśnicy wypuścili na wolność 27 ptaków.

– Jest to gatunek zagrożony wyginięciem, jeżeli chodzi o Polskę – zaznacza nadleśniczy Tomasz Romanowski. Lata 70. i 80. były czasem gwałtownego spadku liczebności głuszca i groziło mu całkowite wyginięcie. Ostatnie spotykane dzikie głuszce można było zobaczyć na początku 2000 roku.

W tym roku leśnicy wybudowali ptakom specjalne woliery, czyli pomieszczenia, gdzie zwierzęta mogą przygotowywać się do życia w dzikim środowisku.

– Wybudowaliśmy nową wolierę typu “born to be free”. Jest to taka woliera, gdzie przez jakiś czas młode ptaki przebywają wraz z matką kwoką. Młode stopniowo oddalają się od matki, dziczeją i przyzwyczają się do naturalnego środowiska. Ta metoda jest o wiele skuteczniejsza – zaznacza nadleśniczy.

Działania nadleśnictwa przynoszą oczekiwane efekty. Coraz łatwiej można spotkać ptaki, które urodziły się w  dzikim środowisku. Świadczy o tym fakt że spacerując po lesie możemy dostrzec głuszce bez obrączek, które urodziły się w naturalnym środowisku.

Obecnie w Beskidzie Sądeckim jest około 50 głuszców. Jednak, aby całkowicie przywrócić gatunek, potrzebne jest ponad 70 osobników żyjących na wolności.

Posłuchaj:
Tomasz Romanowski
Wydawca, fot. Nadleśnictwo Nawojowa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Adam Pieniążek
play
Słowo za słowo (NS) - Paweł Kupczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN