Coraz więcej mew nad Tarnowem – potwierdzają przyrodnicy

25.06.2019

Ptaki odwiedzają osiedla oraz parki w poszukiwaniu pokarmu. Mewy kilkanaście lat temu osiedliły się w rejonach rzek Dunajca i Białej.

Od kilku lat obserwujemy, że ptaki coraz częściej szukają pożywienia w mieście – mówi Marek Kaczanowski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska tarnowskiego magistratu.

– Mewy od dawna można było spotkać w okolicach Tarnowa, szczególnie nad rzeką Dunajec, czy też osadników Zakładów Azotowych. Wtedy powstały opracowania książek o ptakach i dużo pisane było o mewach. Teraz najczęściej mewy spotykamy w śmietnikach na terenie Tarnowa. Wyczuły że mają do zdobycia łatwe pożywienie i coraz częściej do nas zalatują.

Za pożywieniem z lasów migrują również inne dzikie zwierzęta. – Wieczorami na tarnowskich osiedlach można spotkać sarny, lisy czy też dziki – dodaje Marek Kaczanowski.

– Goszczą w naszym mieście lisy, a także różne drobne zwierzęta typu kuny. One przychodzą raczej w nocy więc tak często może ich nie widzimy, ale słyszymy. Od dawna w Tarnowie można było spotkać sarny, teraz mają utrudnione przemieszczanie, bo te tereny zielone są odgrodzone od siebie. Słyszeliśmy o łosiu, który zawędrował do Tarnowa. To jest podobna sytuacja co z sarnami. Mamy też w Tarnowie dziki. Obawiamy się, że mogą podejść też bliżej centrum. Dziki przychodzą do człowieka po to, by zdobyć łatwe pożywienie.

Coraz częściej w rejonie Wątoku można spotkać bobry, które budują tamy, a także niszczą drzewka owocowe w sadach.

Posłuchaj:
Marek Kaczanowski
RDN _
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Smółka
play
Słowo za słowo (NS) -Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN