Coraz więcej młodych ma depresję

26.02.2019

Lekarze specjaliści alarmują, że wielu uczniów nie radzi sobie z nadmiarem obowiązków szkolnych oraz z dodatkowymi zajęciami.

Nastolatkowie bez wsparcia rodziców mają małe szanse, aby poradzić sobie z tym problemem. Psychologowie biją na alarm i powołują się na najnowsze dane, że młodzi posuwają się w tym przypadku do samookaleczenia czy też prób samobójczych.

Uczniowie tarnowskich szkół, z którymi rozmawiał reporter RDN uważają, że w przypadku depresji nie wolno się zamykać z tym problemem w sobie.

Jeżeli nie mamy tego kontaktu z drugą osobą, zamykamy się w sobie. Dobrze wiemy że sami tego problemu nie rozwiążemy. Po każdej gorszej ocenie, rozpoczyna się rozmyślanie, dlaczego tak się stało. Wtedy trzeba przemyśleć dlaczego, zrobić sobie plan jak otrzymać lepszą i pracować nad sobą. Czasami człowieka młodego złapie dołek. Wtedy jak coś nie wyjdzie gdy coś robimy, czy zajmujemy się swoim hobby, a nawet w szkole. Ale przede wszystkim trzeba się pozytywnie nastawić do życia.

Lekarze specjaliści uważają, że dużą rolę w tym aby dziecko nie dotknęła depresja odgrywają rodzice.

To oni na co dzień obserwują nastolatka i powinni szybko reagować – mówi Dobrosław Zachara, koordynator Centrum Psychiatrii przy szpitalu Św. Łukasza.

– Rolą rodziców jest niewątpliwie uczenie dzieci, w jaki sposób wypoczywać mądrze. Regenerować siły poprzez aktywność fizyczną, poprzez dietę czy też oderwanie się od tych zajęć, których jest bardzo dużo. Tu chodzi o pracę z komputerem, czytanie czy też naukę. To wszystko na rzecz uprawiania aktywności fizycznej, spaceru czy również sportu.

W przypadku depresji młodzi często szukają pomocy anonimowo dzwoniąc na telefon zaufania.

Również placówki leczenia psychicznego z terenu Małopolski odnotowują wzrost liczby młodych pacjentów, którzy zgłaszają się po poradę.

Posłuchaj:
Uczniowie
Dobrosław Zachara
RDN _
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Potępa
play
Słowo za słowo(NS) - Jacek Migacz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN