Coraz więcej osób jedzie do pracy do Skandynawii

06.11.2018

Niemcy, Norwegia, Szwecja i Holandia – to cztery kraje, do których najczęściej emigrują Polacy, w tym i tarnowianie. Te państwa wyparły już od lat znaną i chętnie wybieraną przez emigrantów Wielką Brytanię.

W szczególności dużą uwagę zwraca się w tej chwili na kraje skandynawskie, w których są wysokie zarobki i dobra opieka socjalna.

Z tymi danymi zgadzają się mieszkańcy Tarnowa. Mówią, że wśród rodzin czy znajomych zawsze znajdzie się ktoś, kto był lub jedzie do np. Norwegii. –  Za zarobkami to kraje Skandynawskie, bo Anglia jest bardziej restrykcyjna w tej chwili. Ci, co do Norwegii wyjechali to sobie chwalą. Jest tam dobry kurs a dobry miesiąc pracy tam, to jest nawet kilkanaście tysięcy złotych na czysto – mówią.

Te słowa potwierdza także dyrektor tarnowskiego Urzędu Pracy. Jak mówi Stanisław Dydusiak już od kilku lat można zauważyć taką tendencję. – Zauważalny jest teraz duży ruch w kierunku Niemiec, Holandii i Norwegii. Norwegia przyciąga dużymi wynagrodzeniami. W tej chwili zmniejsza się ruch do Wielkiej Brytanii i ci, którzy pojechaliby tam kilka lat temu w tej chwili wybierają właśnie np. kraje Skandynawskie – dodaje.

Do krajów Skandynawskich najchętniej poszukiwanym pracownikiem są cieśla, dekarz, elektryk, hydraulik i fryzjer.

Oferty pracy za granicą można nie tylko szukać na własną rękę, ale także poprzez Europejską Sieć Ofert Pracy.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Stanisław Dydusiak
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Chmura
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Stach
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN