Coraz więcej oszustw metodą “na BLIK”. Jak działają przestępcy?

11.05.2021

Tylko w kwietniu mieszkańcy Tarnowa i powiatu tarnowskiego stracili ponad 10 tysięcy, przelewając pieniądze oszustom przez kod BLIK. W tym przypadku ofiarami przestępców są zazwyczaj młodzi ludzie.

Mechanizm oszustwa jest w każdym przypadku zbliżony.

Złodzieje włamują się na nasze konto w mediach społecznościowych i piszą do najbliższych nam osób z prośbą o przesłanie kodu BLIK. Prośby dotyczą zapłaty za ubrania, rachunki i innego typu usługi. Potwierdzając taką transakcję na swoim telefonie stajemy się ofiarą przestępców.

– Najczęściej są to kwoty nieduże. Kogo dotyczą? Najczęściej dotyczą osób młodych, które często posługują się telefonem komórkowym i bardzo chętnie korzystają z tego typu usług bankowości elektronicznej. Jeśli otrzymujemy wiadomość o udostępnieniu kodu BLIK zadzwońmy do tej osoby, która nam ją wysłała – przestrzega oficer prasowy tarnowskiej policji asp.sztab. Paweł Klimek.

Najmniejsza kwota, jaka została przekazana oszustom to nieco ponad 100 złotych, a największa to 6 tysięcy złotych.

Jak dodaje Paweł Klimek, wszystkie przypadki takich kradzieży należy zgłaszać na policję, choć identyfikacja takiego złodzieja jest bardzo trudna i nie zawsze udaje się później odzyskać utracone pieniądze.

Posłuchaj:
Paweł Klimek
Bartek Ziaja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN