Coraz więcej seniorów ginie pod kołami albo powoduje wypadki – akcja Policji i RDN

02.10.2017

Wrzesień, październik i listopad to miesiące, w których ginie najwięcej pieszych na tarnowskich drogach. Wśród nich coraz więcej starszych osób. Stanowią aż jedną trzecią ofiar.

Rośnie też liczba wypadków spowodowanych przez osoby po 70 roku życia. W tym roku było już 17 wypadków najechania na pieszych idących chodnikiem lub przez pasy. 6 z nich spowodowały osoby powyżej 75 lat, w tym czterech 85-latków.

Dlatego Policja wspólnie z Radiem RDN Małopolska rusza z akcją ‘Bezpieczna droga dla seniora’. Jak mówi Zofia Kukla, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego w Tarnowie, osoby starsze mają problem głównie z wydłużonym czasem reakcji. – Kierowca, który jedzie z prędkością 50 km/h, zanim zdąży zareagować, przejedzie już do 20 metrów. Właśnie te kilka metrów to może być za mało już dla pieszego, żeby zdążył bezpiecznie zejść z przejścia. Seniorzy generalnie jeżdżą ostrożnie, nie przekraczają dozwolonej prędkości, nie wykonują niebezpiecznych manewrów. To były zdarzenia, które ewidentnie wynikały z opóźnionej reakcji – dodaje Zofia Kukla.

Największym zagrożeniem dla seniorów i innych pieszych są drogi powiatowe, gdzie brakuje chodników i widoczność jest fatalna. – Ciągle to poprawiamy – odpowiada Wojciech Mik, szef Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Tarnowie. – Samych dróg powiatowych to jest ponad 500 km. Sukcesywnie są prowadzone działania prowadzące do poprawy bezpieczeństwa pieszych, poprzez budowę chodników. Jako starostwo powiatowe rozdajemy także odblaski dla seniorów, żeby uświadomić wagę bezpieczeństwa – tłumaczy Wojciech Mik.

Jak się okazuje, coraz więcej osób po 60-tce w Tarnowie zdaje egzaminy na prawo jazdy i coraz więcej użytkowników dróg to osoby po 70-tce. Tymczasem nie są badane psychotechnicznie. – Dlatego MORD umożliwi im za darmo sprawdzenie swoich zdolności – deklaruje wicedyrektor Andrzej Nowicki. – Nie ma obowiązku dla osób zdających na prawo jazdy kategorię B badań psychotechnicznych, tylko badania lekarskie. My chcemy zaproponować bezpłatnie dla seniorów badania czasu reakcji, szybkości postrzegania – twierdzi wicedyrektor MORDu.

Do zwiększenia czujności będzie zachęcać seniorów też fundacja ProDriver – mówi prezes Robert Barys. – Zachęcanie ich do tak zwanego bezkolizyjnego sprawdzania swojego refleksu za kierownicą w miarę możliwości tam, gdzie będziemy się pojawiać, będziemy do dyspozycji seniorów, by mogli te swoje reakcje sprawdzać – dodaje Robert Barys.

Aby poprawić sytuację trzeba zacząć od zwrócenia uwagi na stan zdrowia kierowców po 60-tce. Powinna w tym pomóc rodzina, bo oni sami często albo nie wiedzą o chorobie albo ją bagatelizują. – Często np. nie dosłyszą klaksonu, nie dowidzą albo zażywają leki, po których nie powinni w ogóle prowadzić – mówi lekarz Marta Owczyńska, szefowa Kolmedu. – To są osoby z chorobami neurologicznymi, np. z chorobą Alzheimera. I to niestety nie są przypadki odosobnione, że pacjent nie ma poczucia krytycyzmu do faktu, że ma zaburzenia pamięci, ma jakieś problemy, bo zażywa leki, które spowalniają jego funkcjonowanie, a co dopiero prowadzenie. Jest cukrzyca, pojawia się też senność – tłumaczy lekarka.

Akcja Policji i RDN Małopolska będzie polegać na spotkaniach z osobami po 60-tce oraz z dziećmi, których zadaniem będzie rozprowadzanie wśród swoich dziadków specjalnych, dedykowanych im odblasków.

Posłuchaj:
Zofia Kukla
Wojciech Mik
Andrzej Nowicki
Robert Barys
Marta Owczyńska
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN