Coraz więcej wypadków przy pracy. PIP prowadzi kontrole i apeluje do pracodawców!

25.02.2021

W tym roku na terenie działania oddziału Państwowej Inspekcji Pracy w Tarnowie doszło już do sześciu poważnych wypadków, w których zginęły dwie osoby, a cztery zostały ranne.

W 2020 roku zarejestrowano 17 ciężkich wypadków, 2 śmiertelne oraz dwa wypadki zbiorowe.

Dominują wypadki w budownictwie, których bezpośrednią przyczyną jest upadek pracowników – mówi RDN Benedykt Zygadło kierownik oddziału PIP w Tarnowie.

– Prowadzone kontrole wskazują na niewłaściwe stosowanie środków ochrony zbiorowej i indywidualnej. Przede wszystkim brak jest wymaganych balustrad lub nieprawidłowości związane z ich montażem. Upadki poszkodowanych mogą kończyć się śmiercią. Brak wymaganego zabezpieczenia pracowników lub stosowanie zabezpieczeń nieskutecznych, niewłaściwych, nie dostosowanych do konkretnych warunków i miejsca pracy jest również częstym zjawiskiem potwierdzanym przez inspektorów pracy.

PIP apeluje przede wszystkim do pracodawców w obszarze budownictwa.

– Na skuteczne zabezpieczenie pracowników wykonujących prace na wysokości, na dachach, podczas montażu rusztowań, zabezpieczenia przejść komunikacyjnych na różnych poziomach. Drugą dziedziną gospodarki, w której odnotowujemy dużą liczbę wypadków przy pracy o charakterze ciężkim jest obsługa maszyn i urządzeń technicznych. To brak wymaganych osłon narzędzi tnących, brak osłon narzędzi formujących – zwraca uwagę Benedykt Zygadło.

Jednym z ostatnich tragicznych wypadków była katastrofa budowlana w Żurowej.

Przy budowie hali sportowej w wyniku zawalenia konstrukcji podpierającej betonowany strop siedmiu pracowników zostało rannych, w tym jeden w wyniku doznanych obrażeń zmarł. Obecnie inspektorzy pracy wyjaśniają przyczyny i okoliczności tych tragicznych zdarzeń.

PIP apeluje ponadto do pracodawców, aby dokonywać okresowych przeglądów konstrukcji maszyn w zakresie skuteczności stosowanych środków i zabezpieczeń.

Posłuchaj:
Benedykt Zygadło
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marek Karaś
play
Słowo za słowo (NS) - Tadeusz Frączek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN