Coraz większe wsparcie dla organizacji, które pomagają niepełnosprawnym

23.06.2022

Rehabilitacja, aktywizacja i pomoc dla obywateli Ukrainy z niepełnosprawnością – m.in. takie projekty realizują organizacje z regionu, dzięki wsparciu z PFRON-u.

Małopolskim organizacjom pozarządowym przyznano w tym roku dotychczas prawie 36 mln zł na realizację 64 projektów w ramach konkursu ‘Sięgamy po sukces’ oraz ponad 11,5 mln zł na kontynuację 23 wieloletnich projektów. To łącznie ponad 47 mln zł.

Jak powiedziała RDN dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON Marta Mordarska w tym roku zawarto 30 procent więcej umów niż w 2021 roku. Projekty realizują także organizacje z regionu tarnowskiego i sądeckiego.

– Projekty są bardzo zróżnicowane, zależy to od typu organizacji, która ubiega się o środki. Możemy przywołać projekty o charakterze sportowym i klub START Tarnów, który z powodzeniem co roku aplikuje i otrzymuje środki przeznaczane na treningi sportowców. To przynosi radość w postaci sukcesów na olimpiadach i wydarzeniach sportowych.

Dofinansowanie otrzymało również nowosądeckie Stowarzyszenie Amazonek na rehabilitację indywidualną i grupową kobiet z chorobą nowotworową piersi.

– Nowosądeckie Stowarzyszenie Amazonek aplikuje i otrzymuje środki od wielu lat. Jest to rzadka sytuacja w Polsce, ponieważ niewiele stowarzyszeń Amazonek jest na tyle mobilnych. Każdy kto zetknie się z problemem raka piersi, amputacją i całą trudną sytuacją przez jaką przechodzi kobieta oraz cała jej rodzina, wie jak bezcenna jest możliwość skorzystania z pomocy rehabilitacyjnej, psychologicznej i socjalnej.

Środki trafiły ponadto do Stowarzyszenia na rzecz Osób Przewlekle Chorych i Dzieci Niepełnosprawnych ‘Nasz dom’ z Piwnicznej i do Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem w Tarnowie

PFRON pomaga także uchodźcom.

– Bardzo szybko, bo w zaledwie kilka dni można otrzymać decyzje o dofinansowaniu działań prowadzonych na rzecz uchodźców z niepełnosprawnością z Ukrainy. Ośrodki i miejsca, w których przebywają takie osoby, mogą liczyć na pełną formę pomocy rehabilitacyjnej i kompleksowej. Wsparcie możemy udzielić także osobom z najbliższego otoczenia.

Program ‘Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością’ jest skierowany do samorządów i organizacji pozarządowych.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Bukowiec
play
Słowo za słowo (NS) - Marian Jankisz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN