Crossowcy opanowują lasy – mieszkańcy się skarżą na hałas

12.04.2018

Crossowcy opanowują lasy w regionie, mieszkańcy narzekają na huk, hałas, a na dodatek na niebezpieczeństwo. Motocykliści coraz częściej zbierają się w grupy i przechwalają się umiejętnościami w okolicach spacerowych terenów zielonych.

Mieszkańcy komentują, że czasami motocyklistom brakuje wyobraźni. – Powinny trasy być wyznaczone na te crossy. Szybko jeżdżą, głośno, straszą dzieci. Nie tylko jest uciążliwe, ale i niebezpieczne. Przeważnie młodzi ludzie jeżdżą jak szaleni. Mogą niezamierzenie wjechać w gromadę ludzi, potrącić. Młodzi chcą się wyszaleć i nie patrzą na nic – dodają.

Problem zbyt głośnych, czy nierozważnych motocyklistów dotyka wszystkich pobliskich gmin. Są oni m.in. w Skrzyszowie, w Pleśnej czy w najbliższych okolicach Tarnowa.

Sławomir Wojtasik – zastępca wójta gminy Tarnów mówi, że użytkownicy crossów, czy quadów przyczyniają się też do straszenia zwierzyny leśnej. Dodaje, że choć problem jest ogólnie znany, to w tym roku nie było jeszcze formalnych zgłoszeń zakłócania spokoju. – Użytkownicy quadów i motocykli zakłócają porządek. Korzystają z dobrodziejstwa techniki w sposób trochę nieumiejętny, bo z narażeniem ochrony przyrody, myślę konkretnie o zwierzynie, która jest nękana nadmiernym hałasem. Rozprzestrzenia się ten hałas po okolicznych, pięknych terenach leśnych, łąkach i obszarach przede wszystkim zamieszkałych – mówi Sławomir Wojtasik. – Trudno jednak odmówić mieszkańcom prawa do spędzania wolnego czasu w sposób taki, który oni uważają za najlepszy, ale na każdym kroku będziemy podkreślać, jeżeli mają mają takie hobby, muszą być spełnione podstawowe parametry, czy podstawowe standardy bezpieczeństwa, normy hałasu, ochrony środowiska i zasobów – komentuje zastępca wójta.

 

Sławomir Wojtasik dodaje, że gmina nie planuje tworzyć specjalnych miejsc do ćwiczeń dla motocyklistów, bo takie zawsze byłyby w sąsiedztwie z domostwami, a to mocno zakłóca spokój mieszkańców.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Sławomir Wojtasik
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Kozioł
play
Słowo za słowo(NS) - Witold Kozłowski
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN