Część rolników i przetwórców czeka na zmiany w “Piątce dla zwierząt”

22.09.2020

Część producentów rolnych i przetwórców z nadzieją przyjęła oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie Ustawy o ochronie zwierząt.

Podczas dożynek powiedział on, że bardzo ważny jest dobrostan zwierząt, ale na pierwszym miejscu jest byt rolnika i jego rodziny.

Wcześniej do prezydenta apelował m. in. Grzegorz Marek prezes firmy Imex Poland z Brzeska specjalizującej się w uboju i produkcji halal, eksportowanej głównie do Francji i Niemiec.

Zdaniem prezesa rządowy projekt Ustawy, wprowadzającej zakaz uboju rytualnego na eksport w praktyce uniemożliwi działalność jego firmy.

– Myślę, że pan prezydent, doceniając ciężką pracę nas wszystkich, jak i rolników, którzy pracują, żeby te zwierzęta mogły do nas dojechać, którzy zbierają zboża, żeby te zwierzęta mogły być wykarmione, wsłucha się w nasz głos i podejmie decyzję, która nie będzie krzywdziła ludzi, którzy pracują bardzo ciężko.

Prezes podkreśla, że jego firma daje pracę 250 osobom, odbiera drób od 90 rolników i współpracuje na zasadzie świadczenia usług z około siedemdziesięcioma firmami. Według niego planowana przez rząd zmiana przepisów spowoduje, że wszystkie te osoby stracą pracę.

Przyjętą przez Sejm Ustawą o ochronie zwierząt w tym tygodniu zajmie się Senat. Wypowiedzi podczas dożynek sugerują, że prezydent Duda skłania się do zawetowania “Piątki dla zwierząt” w obecnym kształcie.

Posłuchaj:
Grzegorz Marek
Marek Kołdras
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - bp Leszek Leszkiewicz
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Kaczmarski
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN