Czeska firma przygotowuje koncepcję przebudowy zamkniętego mostu w Ostrowie

02.01.2020

A eksperci badają przyczółki, na których ma stanąć nowa przeprawa. Marszałek województwa zgodził się na pomoc tarnowskiemu starostwu w pokryciu wkładu własnego. Koszt przebudowy szacuje się na około 30 milionów zł.

Do 20 stycznia firma, która będzie budować łącznik autostrady z Wierzchosławic do Mościc, przedstawi koncepcję przebudowy mostu na istniejących podporach. Wykonuje to na ochotnika i za darmo, bo sama potrzebuje dojazdu z materiałem na plac budowy.

– Jest to interes firmy, która buduje ten most, ale również marszałka, żeby ten most był przejezdny na czas realizacji łącznika. W kosztorysie firma zakładała, że będzie korzystać z tego mostu podczas budowy, więc to by podrożyło znacznie koszty. Marszałek zapewnił, że jeżeli chodzi o wkład własny, pomoże nam, bo to dla niego też ważna inwestycja. Również trasa Euro Velo przebiegała przez most i została przerwana.

Jak informuje Roman Łucarz, starosta tarnowski, starostwo wystąpiło jeszcze o ekspertyzę przyczółków i podpór, na których ma powstać przebudowana przeprawa.

– Najpóźniej do 10 stycznia mamy otrzymać dokładny opis o stanie przyczółków i podpór, bo do tej pory było to tylko stwierdzenie w ekspertyzie, że są w dobrym stanie. To będzie determinowało nasze kolejne działania, bo wykonanie nowych podpór i przyczółków to jest ogromny koszt.

Most ma być przebudowany do połowy 2021 roku. Tymczasem firmy w Kępie Bogumiłowickiej ponoszą ogromne straty. Mówią, że ich interesy padną bez dojazdu w ciągu pół roku.

Budowa łącznika autostradowego z nowym mostem ma ruszyć jeszcze później, w 2021 i ma być gotowy w połowie 2023.

Przypomnijmy, most w Ostrowie na Dunajcu w ciągu drogi, która była zjazdem z autostrady, został zamknięty 27 listopada.

Mieszkańcy gmin Wierzchosławice i Radłów zostali z dnia na dzień odcięci od Tarnowa.

Jak już informowaliśmy, starostwo zrezygnowało z budowy tymczasowej przeprawy wojskowej ze względu na zbyt duże koszty.

Posłuchaj:
Roman Łucarz
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Mróz
play
Słowo za słowo (NS) - Tadeusz Frączek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN