Trwa ogólnopolska kampania edukacyjna – Zapytaj o SM

15.07.2021

Jak wynika z badań przeprowadzonych w ramach kampanii większość osób dotkniętych tą autoimmunologiczną chorobą ośrodkowego układu nerwowego nie pyta lekarzy podczas wizyty o podstawowe informacje związane z problemami, jakie niesie choroba.

Jednym z powodów jest brak na to czasu podczas wizyty u specjalisty.

Z ankiety wynika, że jedynie 30 procent chorych nie ma barier w komunikacjach z lekarzem.

Kampania ma na celu zachęcenie osób chorujących na stwardnienie rozsiane do inicjowania dialogu z lekarzem na temat swojej choroby, bo dobra komunikacja ma kluczowe znaczenie w podejmowaniu decyzji terapeutycznych i dotyczących codziennego życia z chorobą – mówi sekretarz generalna Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, Dominika Czarnota-Szałkowska.

SM, czyli stwardnienie rozsiane to schorzenie ośrodkowego układu nerwowego. W Polsce choruje na nie około 50 tysięcy osób, głównie w wieku między 20 a 40. rokiem życia.

Do dzisiaj nie rozpoznano przyczyn ujawniania choroby. Niestety objawy choroby często są bagatelizowane. Do częściej spotykanych objawów należą m.in. zmęczenie, osłabienie, zaburzenia równowagi i zawroty głowy, mrowienie i drętwienie, sztywność i skurcze mięśni czy problemy ze wzrokiem.

Posłuchaj:
Dominika Czarnota-Szałkowska
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Motyka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN