Czy najdłużej urzędujący burmistrz Tarnowa doczeka się swojego skweru?

22.03.2021

O to, aby Witold Rogoyski został w ten sposób uhonorowany zabiega Rada Osiedla Starówka, która złożyła w tej sprawie wniosek do Komisji ds. Nazewnictwa Ulic i Placów Publicznych w Radzie Miejskiej.

Jak mówi Ryszard Żądło, mieszkańcy chcieliby, aby wybitny i urzędujący przez 23 lata burmistrz, o którego zasługach dla miasta niewiele osób wie, miał swój skwer przy skrzyżowaniu ulic Bernardyńskiej i Szerokiej.

– Chcemy też robić kampanię promocyjną wśród mieszkańców, bo niewiele wiedzą o burmistrzu. Skwer dałby możliwość upamiętnienia jego wielkich dzieł dla miasta i zapoznania się z jego postacią. Należy wielkiej staranności i rozwagi przy nadawaniu nazw w przestrzeni publicznej, nie można sobie tak dowolnie tego realizować zwłaszcza na Starówce i radni miejscy powinni o tym pamiętać.

Burmistrz Witold Rogoyski rozpoczął między innymi budowę wodociągów miejskich i kanalizacji.

– Regulował ulice, za jego kadencji powstało wiele ulic i dzielnic, dokonał rozbudowy szpitala miejskiego. Zostało otwartych kilkanaście szkół, wyremontowano ratusz, dokonano też przełomowego remontu katedry, rozbudował koszary przy Mościckiego, powołał policję miejską.

W tym roku przypada 180. rocznica urodzin i 105. śmierci Witolda Rogoyskiego.

Dodajmy, że Komisji ds. Nazewnictwa Ulic i Placów Publicznych w mieście w Dzień Kobiet rozpoczęła procedurę nazywania ulic, które nie mają jeszcze nazw, imionami kobiet.

W sumie Komisja skierowała do konsultacji społecznych 26 lokalizacji ulic, dwóch skwerów i ronda.

Po konsultacjach społecznych wniosek o przypisanie ulicom i skwerom imion kobiet w formie uchwały trafi pod glosowanie Rady Miejskiej.

Posłuchaj:
Ryszard Żądło
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Norbert Kaczmarczyk
play
Słowo za Słowo (M) - prof. Kazimierz Wiatr
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN