Czy spadną ceny biletów kupowanych kartą płatniczą w autobusach?

04.06.2021

Obniżenie cen za bilety kupowane zbliżeniowo proponuje jeden z radnych, który podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej wnioskował do prezydenta w tej sprawie.

Jak tłumaczy, przy ostatniej podwyżce cen biletów papierowych urzędnicy tłumaczyli, że chodzi o zniechęcenie pasażerów do kupowania ich i zachęcenia do płatności kartą w autobusach.

– Tymczasem bilet kupiony zbliżeniowo kosztuje nadal tyle samo co papierowy, tłumaczy radny Mirosław Biedroń.

– Jesteśmy w oparach absurdu od paru miesięcy. Zastanawiam się, jak długo jeszcze będziemy czekać na to, żeby to zostało wyprostowane, bo skoro mieliśmy zachęcać do tego, żeby tarnowianie korzystali z płatności elektronicznych i nie trzeba było produkować biletów papierowych, to właśnie te bilety elektroniczne kupowane zbliżeniowo w autobusach powinny być też tańsze. Nie ma tu żadnej promocji i żadnego sensu.

W ocenie radnego i dyrektora operacyjnego MPK, Zbigniewa Kajpusa, różnicowanie cen byłoby dyskryminowaniem osób płacących gotówką.

– Każdy z nas kupuje bilet na pociąg i jeśli płacimy kartą, nie dostajemy żadnego rabatu z tego tytułu. Podobnie jest w sklepie spożywczym czy na stacji benzynowej, czy płacę gotówką, czy kartą, to stawka jest taka sama, więc trudno w tym pomyśle jakąś logikę znaleźć. Nie można kogoś dyskryminować z tego powodu, że wnosi on opłatę za pomocą gotówki czy płaci za pośrednictwem karty bankomatowej.

– Jeżeli mamy ustalony w uchwale Rady Miejskiej określony rodzaj biletu, to nie można uzależniać odpłatności od metody jego dystrybucji – wyjaśnia kierownik Działu Organizacji Transportu Publicznego w ZDIK-u, Wiesław Kozioł.

– Natomiast można oczywiście ustalić jakiś inny rodzaj biletu i wówczas można modyfikować ceny – dodaje.

Posłuchaj:
Mirosław Biedroń
Zbigniew Kajpus
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Tadeusz Bąk
play
Słowo za słowo(NS) - Tadeusz Królczyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN