Czy Tarnów może być polskim Amsterdamem?

17.02.2021

Temat stworzenia kompleksowego planu budowy ścieżek rowerowych w Tarnowie został poruszony na jednej z jesiennych komisji strategii i rozwoju. Wówczas radni przegłosowali wniosek, teraz Zarząd Dróg i Komunikacji pracuje nad koncepcją inwestycji.

Ścieżki rowerowe miałyby łączyć wszystkie instytucje kultury, szkoły, a także obiekty sportowe. Łącznie mogłoby to być nawet kilkadziesiąt kilometrów nowych tras dla rowerzystów.

To krok, który zbliżyłby nas do tego, co dzieje się na zachodzie Europy – mówi jeden z pomysłodawców, radny Mirosław Biedroń.

– Chodzi o to, żeby rzeczywiście tarnowianie tak jak w innych miastach mogli bezpiecznie, szybko i spokojnie poruszać się na rowerach i traktować rower jako naturalne narzędzie poruszania się po Tarnowie. Poruszanie się rowerem, tak jak chodzenie na piechotę, to powinny być podstawowe cele dla miast jeśli myślimy o tworzeniu miasta przyjaznego, życzliwego, w którym mieszkańcy czują się dobrze.

Obecnie w Tarnowie jest łącznie 73 kilometry ścieżek rowerowych. Jak dodaje Mirosław Biedroń, to zdecydowanie za mało.

– To co do tej pory jest w Tarnowie jeśli chodzi o ścieżki rowerowe to jest to jest zupełna podstawa. W wielu momentach te ścieżki rowerowe nie spełniają podstawowych zasad ścieżek rowerowych znanych z Krakowa, Poznania, Wrocławia, Poznania, Warszawy, ale także innych mniejszych miast.

W celu stworzenia kompleksowej koncepcji budowy ścieżek rowerowych, Zarząd Dróg i Komunikacji wysłał do Wydziału Edukacji i Sportu ankiety, które mają dać odpowiedź, gdzie miałyby powstać nowe ścieżki.

Na bazie istniejącej mapy istniejących już ścieżek, lub będących w realizacji, lub zaplanowanych w najbliższych terminach naniesiemy to wszystko i wspólnie zostanie to opracowane jako założenie do realizacji wieloletniej, bo o tym musimy mówić, bazując już na skonkretyzowanej pomyśle i koncepcji działania odnośnie rozwoju tych ścieżek rowerowych – mówi zastępca dyrektora ds. inwestycji i remontów Zarządu Dróg i Komunikacji Adam Gurgul.

Jak dodaje Adam Gurgul koncepcja budowy kompleksowej sieci ścieżek rowerowych ma być gotowa w przeciągu najbliższych dwóch lat.

Posłuchaj:
Mirosław Biedroń
Adam Gurgul
Bartek Ziaja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za Słowo (NS) - Wacław Ligęza
play
Słowo za Słowo (NS) - Adam Ruszaj
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN