Czy tarnowianie odśnieżają chodniki przed swoimi posesjami?

18.01.2021

O odśnieżanie dróg dbają samorządy, ale o bezpieczne przejście chodnikami przy posesjach powinni zadbać ich właściciele. Tak wynika z ustawy z 1996 roku o utrzymaniu porządku w gminach i prawach właścicieli.

Znajduje się w niej zapis, że każdy ponosi odpowiedzialność za utrzymanie czystości przy domostwie i włącza chodnik przed posesją do obowiązku właściciela sąsiadującego gruntu.

Jak z tym obowiązkiem radzą sobie tarnowianie? Jak mówi Aldona Świątek z Referatu Porządkowego Straży Miejskiej w Tarnowie przypadków nieodśnieżonych chodników w mieście jest z roku na rok coraz mniej.

– W tym roku na pewno większość mieszkańców już zna swoje obowiązki i odśnieżają swoje chodniki wzdłuż swoich nieruchomości. Do tej pory było kilkanaście zgłoszeń, w jednym przypadku był mandat karny w wysokości 100 złotych w pozostałych sytuacjach były przeprowadzane rozmowy, zgłoszone administratorowi żeby usunął zalegający śnieg.

Jak dodaje Aldona Świątek, w skrajnych przypadkach sprawa może być nawet skierowana do sądu. Najczęściej wystarczy jednak pouczenie lub mandat.

Posłuchaj:
Aldona Świątek
Bartek Ziaja, fot. archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo(NS) - Jan Kotarba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN