Czy za odśnieżanie i odbiór śmieci w Tarnowie będzie odpowiadać jedna spółka miejska?

24.11.2021

Jeszcze w tym tygodniu zapadnie decyzja, czy dwie tarnowskie spółki MPGK i PUK zostaną połączone.

Służyć ma temu między innymi porozumienie, jakie władze miasta podpisały w ostatnim czasie ze Związkami Zawodowymi działającymi w obu spółkach. Teraz sprawa trafi pod obrady Rady Miasta.

Obecnie do zadań PUK-u należy między innymi wykonywanie robót drogowych, odśnieżanie, czy likwidacja dzikich wysypisk. MPGK odpowiada głównie za odbiór i przetwarzanie odpadów.

Jak mówi rzecznik prezydenta Tarnowa Ireneusz Kutrzuba, miasto już od kilku lat czyni starania żeby połączyć te dwie spółki. Już wcześniej na prezesa PUK-u i MPGK powołaną jedną osobę – Mariusza Burnóga.

– Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych to dwie miejskie spółki, których zakres działalności jest zbliżony, zwłaszcza w zakresie gospodarowania odpadami. Stąd też oczywisty pomysł władz miejskich Tarnowa, żeby obie spółki połączyć w jedną, taką, która dzięki dużemu potencjałowi mogła w lepszy sposób zaspokajać potrzeby tarnowian.

Jak dodaje Ireneusz Kutrzuba, połączenie tych spółek rozwiąże problem niewystarczającego zatrudnienia w obu spółkach. PUK zatrudnia obecnie 113 osób, MPGK – 150. W porozumieniu podpisanym z miastem związkowcy dostali zapewnienie, że warunki ich pracy po połączeniu nie ulegną pogorszeniu.

Ostateczna decyzja o połączeniu należy do tarnowskich radnych, którzy nad uchwałą w tej sprawie będą głosować w czwartek, 25 listopada.

rdn_f TV
play
Słowo za Słowo - Anna Czech (M)
play
Słowo za słowo (NS) - Artur Bochenek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN