Czym jest patriotyzm?

11.11.2019

Patriotyzm współcześnie może mieć wiele twarzy – mówią mieszkańcy regionu.

Na kilka dni przed 101. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości pytamy, jak tarnowianie rozumieją taką postawę.

Dla wielu osób jest to złożona sprawa.

Dbać o dobre imię Polaków, Polski, szanować naszą flagę, szanować Europę i flagę europejską – mówi jedna z mieszkanek Tarnowa. Jak dodaje kolejna osoba – Patriota to człowiek, który wierzy w ojczyznę, w niepodległość. Jak przekonuje nasza rozmówczyni – Czuję się patriotką poprzez uczestniczenie w różnych świętach patriotycznych, 11 listopada czy 3 maja, w szkołach są różne akademie, ale nawet poprzez wywieszenie flagi możemy pokazać, że jesteśmy patriotami.

O patriotyzmie nie mówi się na co dzień – dodają. – Wydaje mi się, że jest to temat poruszany tylko przy okazji tych uroczystości, ludzie nie za bardzo lubią o tym rozmawiać. Powinniśmy, zwłaszcza starsze pokolenie, dawać przykład swoim postępowaniem, przy każdej okazji wspominać, czym kiedyś był honor, ojczyzna, jak ludzie walczyli, jak mieli ciężko, jaką klepali biedę, a walczyli w słusznej sprawie. Teraz, moim zdaniem, to wszystko się trochę pokiereszowało.

Tarnów odzyskał niepodległość jako pierwsze miasto w Polsce.

Miejskie obchody odbędą się Mościcach. Msza św. o 10.00, a na cmentarzu będzie inscenizacja – rekonstrukcja historyczna ‘Do wolności”. Główne uroczystości – Msza św. w bazylice katedralnej w intencji ojczyzny, odsłonięcie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego i śpiewanie patriotycznych pieśni, już w centrum Tarnowa. Gminne obchody odbędą się za to w Koszycach Wielkich.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Kądziołka
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Ptaszek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN