Czystsze powietrze dla małych pacjentów

20.09.2018

8 oczyszczaczy powietrza trafiło do małych podopiecznych szpitala św. Łukasza w Tarnowie. To kolejny krok ustawy antysmogowej, która zakłada m.in. wymianę kotłów, paliw i docieplanie budynków.

Sprzęt pojawił się w pokojach oddziału dziecięcego.

– W Małopolsce mamy wciąż bardzo duże problemy ze smogiem – mówi Stanisław Sorys, wicemarszałek województwa małopolskiego. – Często stacje, które badają jakość powietrza, pokazują mocno przekroczone parametry. Samorząd w związku z tym od kilku lat prowadzi szerokie działania związane z poprawą jakości powietrza. Jednym z nich są właśnie oczyszczacze, zwłaszcza w obiektach, gdzie przebywają małe dzieci – wyjaśnia marszałek Sorys.

Jak dodaje Aleksandra Florek, zastępca kierownika oddziału dziecięcego w szpitalu św. Łukasza w Tarnowie, ze złej jakości powietrza bierze się dużo chorób. – W takim zagęszczeniu pacjentów, jakie mamy, bardzo ważne jest, żeby ten oczyszczacz powietrza był. Trzeba zachować normy sanitarne, a okien nie możemy otwierać, ponieważ dzieci są tu z różnymi schorzeniami. Poza tym powietrze z zewnątrz w okresie jesienno-zimowym jest o wiele gorszej jakości – tłumaczy Aleksandra Florek.

W sumie w Małopolsce zakupiono 1800 oczyszczaczy powietrza za kwotę ponad miliona zł. Poprzez konkursy i współpracę samorząd województwa małopolskiego przekazuje je do przedszkoli i szpitali.

Posłuchaj:
Stanisław Sorys
Aleksandra Florek
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Życzenia bpa Andrzeja Jeża z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego - patrona dziennikarzy
play
Słowo za słowo (M) - Mateusz Janiczek
play
Słowo za słowo(NS) - Krzysztof Dymura
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN