Jak nie dać się pourlopowej depresji?

13.09.2019

Choć wakacje powoli odchodzą w zapomnienie, to jednak sporej liczbie osób trudno jest wrócić do codziennych obowiązków. Skarżą się na pourlopową melancholię.

Niechęć, brak motywacji do pracy to najczęstsze objawy, które pojawiają się po zakończonym urlopie, gdy trzeba na powrót rzucić się w wir pracy. Jak się przed tym bronić?

– Odrzucić wszystko co jest związane z pracą i wyłączyć się całkowicie. – Trzeba powoli wchodzić w rytm pracy. – Trzeba spotykać się z ludźmi, uprawiać sport. – Nastawienie w takich chwilach jest bardzo ważne. Bardzo dużo trzeba się uśmiechać. – Lepiej się odpoczywa jak się nie myśli o pracy.

Agnieszka Latos, psycholog z Poradni Profilaktyczno – Terapeutycznej w Tarnowie mówi, że najważniejsze jest przygotowanie psychiczne i nie zniechęcanie się do pracy.

– Trzeba zrobić sobie taki dzień zastanowienia się, czy są sprawy, które muszę dziś załatwić. Tak, żeby mieć wolną głowę. Kiedy przychodzi się do pracy zazwyczaj jest tak, że czeka na nas bardzo dużo obowiązków. Takim pierwszym krokiem jest posegregowanie tej pracy. Trzeba rozpisać to sobie w kalendarzu, terminarzu, a później, gdy się już to zrobiło – wykreślać.

Sprawdziliśmy także, gdzie tarnowianie najchętniej spędzali wakacje. Były to nierzadko urlopy zagraniczne. W lipcu i sierpniu dominowały kraje basenu Morza Śródziemnego, Turcja oraz kraje bałkańskie.

Jeśli macie swoje własne sposoby, jak radzić sobie z pourlopową depresją piszcie do nas na facebooku.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Agnieszka Latos
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN