Darmowe parkingi dopiero po tym jak kupisz błękitny węgiel

28.03.2019

Władze Nowego Sącza mają kolejny pomysł na walkę ze smogiem. Po mobilnych czujnikach powietrza przyszedł czas na darmowe parkingi dla tych, którzy kupią błękitny węgiel.

Żeby otrzymać darmowy miesięczny abonament w strefie A i B, trzeba kupić co najmniej pół tony ekologicznego węgla. Mimo, że rada miasta zgodziła się z tym pomysłem to nie wszystkim on się podoba.

Radny Koalicji Obywatelskiej Leszek Zegzda nie przewiduję skuteczności tego działania.

– Jest to jakaś promocja błękitnego węgla, ale czy to się przyjmie nie wiem, mam wątpliwości. To nie o to chodzi w oczyszczaniu powietrza, żeby przez miesiąc można było za damo parkować w centrum Nowego Sącza. Notabene, trzeba jakoś dotrzeć do tego centrum czyli i tak go zakopcić.

Podobne głosy można usłyszeć od radnych drugiej strony. Michał Kądziołka z klubu Wybieramy Nowy Sącz przyznaję, że można to inaczej rozwiązać.

– Nie do końca jestem przekonany do tej inicjatywy. Są pokrzywdzone osoby, które korzystają z ogrzewania gazowego. Powinniśmy iść w kierunku montowania tzw. ekofiltrów na kominach, które byłyby dotowane z budżetu miasta – tłumaczy Michał Kądziołka, wiceprzewodniczący rady miasta.

Ponad miesiąc temu miasto kupiło 40 ton błęktinego węgla. Do tej pory sprzedano 30 ton. Dlatego z nowego rozwiązania skorzysta niewielu mieszkańców, a jego skuteczność poznamy dopiero w przyszłym sezonie grzewczym.

Posłuchaj:
Leszek Zegzda
Michał Kądziołka
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Józef Gawron
play
Słowo za słowo (NS) - Michał Kądziołka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN