Dawid Solak i Sebastian Stepek: – Remontu Stadionu Miejskiego w przyszłym roku nie będzie

25.11.2019

Mówili w programie Słowo kontra słowo tarnowscy radni z klubu PiS i z Koalicji Obywatelskiej.  Są oni w tej sprawie jednomyślni.

Ich zdaniem, przy tak okrojonym inwestycyjnie budżecie, nie uda się rozpocząć modernizacji obiektu.

Pan prezydent powinien odważnie powiedzieć mieszkańcom, że remontu Stadionu Miejskiego nie będzie. Nie ma na to pieniędzy. W przyszłorocznym budżecie zapisano na to, uwaga, 500 tysięcy złotych…
Pieniądze były, lecz zostały wydane na inne cele, m.in. na remont hali Jaskółka. Pod względem inwestowania w działania prorozwojowe rozmieniliśmy się ostatnio na drobne – mówi Dawid Solak.

– Wszystko na to wskazuje, że remontu Stadionu rzeczywiście nie będzie. Apeluję do Grupy Azoty, która zawsze wspierała żużel, by się do tego zadania dołożyła – mówi Sebastian Stepek.

Przypomnijmy, w planie przyszłorocznego budżetu dochody Tarnowa mają wynieść 817 milionów złotych, wydatki – 818 milionów. Deficyt to 634 tysiące złotych.

Dług ma się zmniejszyć w stosunku do bieżącego roku i wynieść, zamiast 519 milionów – 423 miliony.

Wydatki majątkowe w 2020 roku oszacowano na blisko 100 milionów.

Szykuje się trudna dyskusja budżetowa, a głosowanie jednego z najważniejszych dokumentów miasta – najprawdopodobniej w styczniu.

Odpowiedź Urzędu Miasta Tarnowa:

Remont stadionu na pewno będzie!
W informacji Radia RDN Małopolska dotyczącej planowanej budowy Stadionu Miejskiego w Tarnowie znalazła się wypowiedź radnego Dawida Solaka, który – nie wiadomo czy celowo, czy też w wyniku niewiedzy – wprowadza w błąd opinię publiczną. Pan radny Solak stwierdził: „Pan prezydent powinien odważnie powiedzieć mieszkańcom, że remontu Stadionu Miejskiego nie będzie. Nie ma na to pieniędzy. W przyszłorocznym budżecie zapisano na to, uwaga, 500 tysięcy złotych… Pieniądze były, lecz zostały wydane na inne cele, m.in. na remont hali Jaskółka. Pod względem inwestowania w działania prorozwojowe rozmieniliśmy się ostatnio na drobne.”

W tej krótkiej wypowiedzi znalazły się aż trzy nieprawdziwe informacje.

Po pierwsze nieprawdą jest, że remontu stadionu nie będzie. Prezydent Roman Ciepiela w roku 2015 wprowadził do Wieloletniej Prognozy Finansowej kwotę 40 mln na modernizacje stadionu miejskiego, radni prognozę zatwierdzili i kwota ta jest obowiązującą do dzisiaj. Przypomnijmy, iż na podstawie tego zapisu ogłoszony został przetarg, lecz oferty zainteresowanych inwestycją wykonawców ponad dwukrotnie przekroczyły zarezerwowaną na stadion kwotę, więc władze miejskie postanowiły ograniczyć zakres prac i rozłożyć modernizację na etapy.

Po drugie nieprawdą jest, że pieniądze na modernizację stadionu „zostały wydane na inne cele, m.in. na remont hali Jaskółka.”. Budowa Areny Jaskółka Tarnowa była finansowana równolegle z innej pozycji WPF i nigdy nie „konkurowała” ze stadionem.

Po trzecie nieprawdą jest, że „pod względem inwestowania w działania prorozwojowe rozmieniliśmy się ostatnio na drobne.”. No, chyba, że „drobnymi” nazwa radny Solak choćby przywołaną Arenę Jaskółka Tarnowa lub remont ulic Spokojnej i Elektrycznej – aby pokazać tylko dwa ostatnie przykłady. Jeżeli to mają być „drobne” to trzeba pogratulować prawidłowej oceny rzeczywistości.

Natomiast jeżeli chodzi o budowę Stadionu Miejskiego to jest już nowy projekt inwestycji podzielonej na etapy, obecnie miasto oczekuje na kosztorys inwestorski. Projekt budowlany jest uzgodniony zarówno z Polskim Związkiem Piłki Nożnej jak i z żużlową Ekstraligą.

Pół miliona złotych zapisanych w budżecie na przyszły rok to kwota na pierwsze prace wykonawcze, bo są realne przesłanki, że po otrzymaniu tzw. decyzji środowiskowej szybko rozpisany zostanie przetarg na pierwszy etap modernizacji, a na budowie w przyszłym roku zostanie wbita pierwsza łopata. Oczywiście może być wykonany szerszy zakres prac o znacznie większej wartości, ale płatności za nie nastąpią w roku 2021.
W pierwszym etapie modernizacji wyremontowana ma być płyta stadionu i tor żużlowy (łącznie z wykonaniem drenażu), w kolejnych dwóch – trybuny oraz zaplecze, na końcu trybuna główna.

Oczywiście władze miejskie nadal szukają zewnętrznego wsparcia na sfinansowanie inwestycji. Gdyby takowe udało się uzyskać, tempo modernizacji mogłoby być znacznie szybsze. Dotychczasowe prośby i apele pod adresem ministra sportu nie dały żadnych efektów.

Ireneusz Kutrzuba
Rzecznik prasowy prezydenta Tarnowa

Posłuchaj:
Dawid Solak, Sebastian Stepek
Cała rozmowa
Dorota Kunc
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Dawid Chrobak
play
Słowo za słowo(NS) - Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN