Dawna garmażeria niknie w oczach – ostatnie momenty kamienicy przy ul. Tarnowskiej [ZDJĘCIA]

15.11.2017

Od dwóch dni przy skrzyżowaniu ul. Piotra Skargi i Bulwaru Narwiku trwa rozbiórka zabytkowej kamienicy. Budynek pochodzi jeszcze z czasów przedwojennych i może mieć dla miasta wartość historyczną, jednak od dawna popada w ruinę. Od lat był niechlubną wizytówką miasta, która witała każdą wjeżdżającą do Nowego Sącza osobę. Teraz w jej miejscu powstanie rondo.

Budynek był tak szpetny, że nawet przy okazji Tour de Pologne zasłaniano go dużymi banerami reklamowymi. Po rozbiórce w miejscu kamienicy będzie można wybudować rondo łączące nowy most heleński z Bulwarem Narwiku.

Jeśli miałby się sam rozwalić, to lepiej, że go wyburzą. W tym miejscu zbierali się czasem bezdomni. To aż niebezpieczne – komentują mieszkańcy. – Będziemy za to mieli ładne rondo i rozładują się korki.

Kamienica chociaż ewidentnie przylega do ul. Piotra Skargi, ma adres ul. Tarnowskiej. Jest ostatnią z przedwojennej dzielnicy podzamkowej, w której mieszkali Żydzi i Polacy. W czasach swojej świetności mieściła m.in. wytwórnie serów i skład alkoholu. Kamienica jako jedna z nielicznych ostała się po wybuchu sądeckiego zamku w styczniu 1945 roku.

Prace rozbiórkowe mają potrwać kilka dni. Ze względu na bezpieczeństwo piesi muszą przechodzić drugą stroną ulicy a kierowcy, głównie w nocy nie mogą korzystać z prawoskrętu w Bulwar Narwiku.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Maria Mółka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Mróz
play
Słowo za słowo (NS) - Tadeusz Frączek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN