Dawni właściciele chcą odzyskać grunty i budynki w Żegocinie

19.04.2018

Skargę do bocheńskiego sądu wniosło ponad 20 spadkobierców z Izraela, Meksyku, USA i Szwajcarii. Ich zdaniem wyrok, który zapadł w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, był dla nich niekorzystny i ogłoszony bez obecności kluczowych świadków.

Mieszkańcy Żegociny, z którymi rozmawiał reporter RDN są z kolei zaskoczeni roszczeniami o zwrot budynków i gruntów. – Dziwne jest to, że po tylu latach sprawa ujrzała światło dzienne. Nie wiem, czy tych ludzi można nazwać właścicielami. Okazuje się, że jak ktoś coś zaczął remontować, to szybko się znajdowali poprzedni właściciele. Ja podejrzewam, że akty własności gmina posiada. Przecież mogła realizować inwestycje. Ale dziwi to wszystko, jak się to stało – dodają.

Argumentacja obywateli żydowskich zdaniem samorządu gminy jest bezzasadna – twierdzi Maria Pławecka-Stańdo, radca prawny Urzędu Gminy Żegocina. – Część tych stron, czyli obywateli żydowskich już nie żyła. Dla drugiej części był ustanowiony przez sąd kurator. Skarga zarzuca, że kurator nienależycie reprezentował te strony. My zwalczamy tę argumentację. Sprawa jest trudna, ponieważ poprzednie postępowanie było prowadzone w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Zachowała się niewielka dokumentacja z tego czasu – tłumaczy radca prawny.

Roszczenia obywateli żydowskich dotyczą kilku kluczowych obiektów i gruntów w centrum miejscowości – mówi wójt Żegociny, Jerzy Błoniarz. – Te roszczenia, które się pojawiły, dotyczyły gruntów pod aktualnym budynkiem urzędu gminy, ośrodkiem zdrowia, domem samopomocy i parkiem, który znajduje się w centrum Żegociny. Domagają się też zwrotu za część bazy magazynowej na miejscowym cmentarzu. My jako gmina jesteśmy spadkobiercom tych gruntów. Otrzymaliśmy go od Skarbu Państwa – dodaje wójt.

Pierwsza rozprawa przed bocheńskim sądem ma odbyć się 24 maja. Oprócz samorządu gminy Żegocina, pozwane zostały Skarb Państwa, spółka Lasy Państwowe oraz bocheńskie starostwo powiatowe. W obronie gruntów stawić się ma również kilku mieszkańców Żegociny, którzy w przeszłości wykupili działki budowlane od samorządu.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Maria Pławecka-Stańdo
Jerzy Błoniarz
RDN _
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Tadeusz Bąk
play
Słowo za słowo(NS) - Wojciech Włodarczyk
play
Słowo za słowo (NS) - Witold Kozłowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN