Debaty oksfordzkie przenoszą się do tarnowskiego teatru

20.10.2021

Pierwsza debata odbędzie się w najbliższą sobotę, 23 października przed sztuką Zbrodnia i Kara. Wydarzenie ma uświetnić jubileuszowy X sezon Tarnowskiej Ligi Debatanckiej, projektu skierowanego do uczniów tarnowskich liceów.

W pierwszej debacie oksfordzkiej naprzeciwko siebie staną dwie drużyny z IV Liceum Ogólnokształcącego, które będą dyskutować nad tezą ‘Ci którzy mają więcej, są moralnie zobligowani do tego, aby dzielić się z tymi, którzy mają mniej’.

– Będzie to debata pokazowa, bez jury – mówi pomysłodawca Tarnowskiej Ligi Debatanckiej Marcin Lewandowski.

– To jest dla nas niezwykłe, że dziesiąty jubileuszowy sezon Tarnowskiej Ligi Debatanckiej możemy właśnie w taki sposób obchodzić współpracując z teatrem. Od tego roku pilotażowo uruchamiamy projekt ‘debaty w teatrze’, w których to właśnie debaty będą poprzedzały sztukę teatralną. Chcemy tym razem odejść od takiej rywalizacji turniejowej.

– W spektaklach teatralnych poruszane są różne tematy, również te ‘trudne’, niekoniecznie wybierane jako temat codziennych rozmów. A taka ‘niecodzienna’ dyskusja jest wspaniałą okazją do poznania lepiej zarówno siebie jak i swojego rozmówcy, a czasem otwiera przed nami zupełnie nowe horyzonty, które samodzielnie trudno byłoby dostrzec – dodaje dyrektor artystyczna tarnowskiego teatru Matylda Baczyńska.

Początek debaty o godzinie 17.

Jak dodają organizatorzy, w kolejnej debacie, która będzie zainspirowana sztuką ‘Zdarzyło się 1 września’ zmierzą się ze sobą uczniowie III LO w Tarnowie.

Posłuchaj:
Marcin Lewandowski
Bartek Ziaja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN