Dębica straci 10 mln złotych?

25.06.2020

Dębica straci 10 mln złotych ze swojego budżetu, bo będzie musiała oddać pieniądze z dofinansowania na przebudowie ul. Kwiatkowskiego i lodowiska oraz zapłacić kary umowne – alarmują władze miasta.

Powodem takie sytuacji ma być nie podjęcie przez radnych decyzji o 5 mln kredycie.

Radni Prawa i Sprawiedliwości uważają jednak, że najpierw trzeba wykorzystać poprzedni 5 mln kredyt, aby zaciągać kolejne pożyczki – mówi radny Andrzej Bal.

– Na dzisiaj jesteśmy na nie. Co sytuacja przyniesie zobaczymy. Pieniądze z poprzednio zaciągniętego kredytu nie zostały wzięte, a jakoś miasto finansujemy i działa miasto. Była zgoda na poprzedni 5 mln kredyt a go nie wzięliśmy to na co czekamy? Jeśli sytuacja jest faktycznie taka ciężka to trzeba było ten kredyt brać. 

Burmistrz Mariusz Szewczyk tłumaczył jednak, że poprzedni kredyt był przeznaczony na inne cele. Ten, potrzebny jest na dokończenie realizacji dwóch ważnych inwestycji.

– Pierwszy już został rozdysponowany, więc chcemy wziąć chcemy wziąć kredyt, żeby dokończyć te cele, które są wpisane w budżet. Dlaczego chcemy teraz te pieniądze? Bo kończy nam się finansowanie. Ja nie mogę rozpocząć kolejnych działania np. asfaltowania następnego odcinka jeśli nie mam tego w budżecie a nie mam.

Radni PiS swoją decyzje argumentowali także tym, że rząd ogłosił tarcze dla samorządów w ramach, której Dębica może zdobyć ponad 4 mln złotych. – Nabór ma się odbyć w sierpniu, a pieniądze w budżecie potrzebne są teraz – odpowiadają władze miasta.

Posłuchaj:
Andrzej Bal
Mariusz Szewczyk
Anna Zboch
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo(NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN