Dębica: Wystartował nabór wniosków na Mieszkanie Plus

12.05.2021

Na najemców czeka 201 mieszkań, w trzech budynkach czterokondygnacyjnych.

Inwestycja powstała w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego i jest pierwszą na Podkarpaciu, w której rozpoczyna się rekrutacja.

Już w pierwszej godzinie od startu naboru złożono ponad 100 deklaracji. Rekrutacja potrwa do 31 maja.

Nabór składa się z dwóch etapów. Pierwszy będzie polegał na wypełnieniu wniosku na stronie internetowej www.debica.mdr.pl .

W Urzędzie Miejskim w Dębicy zostanie przeprowadzona weryfikacja zgodności spełniania wymogów z uchwałą Rady Miejskiej w Dębicy.

– Pierwszeństwo w naborze będą miały m.in. osoby, które nie są właścicielami mieszkania ani domu jednorodzinnego oraz obecni lokatorzy mieszkań komunalnych. Premiowane będą również rodziny z dziećmi, niepełnosprawni czy też osoby odprowadzające podatek dochodowy w Dębicy – wymienia Mariusz Szewczyk, burmistrz Dębicy.

Rekrutacja będzie odbywać się w formie elektronicznej, ale jak informuje Marek Lorek naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej dębickiego magistratu załączniki będzie można pobrać i złożyć przy tablicy pamiątkowej w Urzędzie Miejskim w Dębicy.

Dla osób, które nie posiadają drukarki, będą przygotowane załączniki do pobrania. W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny (14 6838100) – dodaje naczelnik.

Za drugą część naboru odpowiada spółka PFR Nieruchomości. Najemcy zostaną zweryfikowani pod kątem zdolności czynszowej tzn. czy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto np. pensja z tytułu umowy o pracę, jak również dodatkowe dochody np. świadczenie 500+, na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Ponadto, każdy potencjalny najemca będzie sprawdzany w BIG Infomonitor oraz w Krajowym Rejestrze Długów.

– Średni czynsz w Dębicy wyniesie 23,6 zł/mkw. Do tego dochodzi zaliczka na poczet opłaty eksploatacyjnej. W pierwszym roku jest prognozowana na 5,5 zł/mkw. My mamy czynsz rynkowy a nasze mieszkania są atrakcyjne przez dopłaty, które można otrzymać dzięki współpracy z samorządem. Z takiego wsparcia można korzystać przez 15 lat – wyjaśnia członek zarządu PFR Nieruchomości S. A. Krystyna Wąchała-Malik.

W pierwszym okresie mieszkania są przeznaczone tylko pod wynajem.

– W okresie dwóch lat, w związku z tym, że musimy rozliczyć całą budowę i dograć wszystkie sprawy z inwestorem, którym jest Fundusz Mieszkań dla Rozwoju będzie podjęta decyzja ostateczna jakie będą ceny ewentualnego dojścia do własności – dodaje Krystyna Wąchała-Malik.

Inwestycja w Dębicy to osiedle trzech 4-kondygnacyjnych budynków, które pomieszczą 201 mieszkań o zróżnicowanej strukturze – od kawalerek po lokale czteropokojowe. Średnia powierzchnia mieszkań wyniesie 51 mkw. Na osiedlu przewidziano także 201 miejsc postojowych.

Inwestycja zostanie przekazana do najmu w czwartym kwartale 2021 roku.

Posłuchaj:
Mariusz Szewczyk
Krystyna Wąchała-Malik
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo(NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN