Czy w Dębicy powstanie nowy most na Wisłoce?

21.10.2020

Powstanie most na Wisłoce? A może uda dokończyć się rozbudowę Zespołu Szkół Specjalnych? Powiat dębicki złożył trzy wnioski do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w celu dofinansowania projektów.

Najbardziej spektakularną sprawą w powiecie dębickim jest wniosek dotyczący budowy mostu na rzece Wisłoce, łączącego miasto Dębica oraz miejscowość Zawierzbie w gminie Żyraków – mówi Piotr Chęciek, starosta powiatu dębickiego.

– To jest bardzo ważna inwestycja, której nigdy nie będziemy w stanie zrobić za własne pieniądze, ponieważ koszt tej inwestycji to jest 68 milionów złotych. Pewnie, że montaż finansowy jest możliwy z funduszu mostowego, z funduszu dróg samorządowych i z różnych innych, ale nawet jeśli otrzymamy dofinansowanie w wysokości 70%, łatwo policzyć, że i tak 20 milionów złotych musimy dołożyć, co jest bardzo dużą kwotą na powiat dębicki.

Kolejny wniosek dotyczy rozbudowy Zespołu Szkół Specjalnych. Prace prowadzone są od 2018 roku.

– Jest już dosyć zaawansowana ta budowa, bo w tej chwili jest stan surowy zamknięty. Koszty do tej pory poniesione przez powiat to było ok. 10 milionów złotych, a całość inwestycji wynosi ok. 26 milionów złotych. Właśnie na pozostałą kwotę złożyliśmy jeden z wniosków i jest to dla nas kluczowa sprawa, taka, która będzie realizowana przez nas niezależnie od tego, czy te środki uda się pozyskać. Mogę powiedzieć, że jest to najbardziej priorytetowy z wniosków, ponieważ zdajemy sobie sprawę z ograniczonych środków.

Ostatni projekt dotyczy poprawy bezpieczeństwa mieszkańców na drogach powiatu, głównie poprzez budowę chodników. Koszt inwestycji wynosi ponad 8 milionów złotych.

Zdaniem Piotra Chęćka, starosty powiatu dębickiego, trudno spodziewać się akceptacji wszystkich projektów, gdyż do tej pory w samym województwie podkarpackim złożono wnioski na kwotę 3 miliardów złotych, a łączna wartość środków przeznaczonych przez rząd na cały kraj wynosi 6 miliardów.

Posłuchaj:
Piotr Chęciek
Wydawca, Paweł Kawik
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - bp Leszek Leszkiewicz
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Kaczmarski
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN