Jest decyzja o ekstradycji do Polski Czesława K., męża zamordowanej Grażyny Kuliszewskiej

18.02.2020

Wiele wskazuje, że mężczyzna zostanie oskarżony o zabójstwo żony, której ciało w lutym 2019 roku wyłowiono z rzeki. Co w praktyce oznacza decyzja brytyjskiego sądu?

Decyzja zapadła przed sądem Westminster Magistrates’ Court w Londynie, który nie znalazł już przyczyn do odroczenia sprawy.

Przypomnijmy, że wcześniej decyzje Czesława K. o zmianie obrońców były przesłanką, która sprzyjała przedłużeniu postępowania. Orzeczenie o ekstradycji nie jest jednak ostateczne. Czesław K. może do siedmiu dni odwoływać się od tej decyzji do Sądu Najwyższego.

Mężczyzna pozostaje w areszcie od ponad pół roku po tym, jak został zatrzymany w Londynie na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Dokument wydał Sąd Okręgowy w Tarnowie na wniosek prokuratury. Mówi rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnowie Mieczysław Sienicki.

– W sprawie przesłuchano kilkudziesięciu świadków, wykonano inne, skomplikowane czynności procesowe i całość zebranego materiału dowodowego wskazuje na udział Czesława K. w zabójstwie żony.

Pochodząca z Borzęcina kobieta wraz z mężem pracowała w Wielkiej Brytanii. Na początku stycznia ubiegłego roku przyleciała do kraju, by notarialnie przepisać mężowi prawo własności domu w zamian za 15 tys. funtów. Z powodu braku niezbędnych dokumentów nie doszło jednak do podpisania umowy, a kobieta, pomimo wykupionego biletu nie wróciła do Londynu. Jej ciało po prawie dwumiesięcznych poszukiwaniach znaleziono w Uszwicy.

Posłuchaj:
Marek Kołdras
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Mróz
play
Słowo za słowo (NS) - Tadeusz Frączek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN