Diecezja Tarnowska ma 20 nowych kapłanów [ZDJĘCIA]

30.05.2020

30 maja w kościele pod wezwaniem bł. Karoliny Kózkówny w Tarnowie 20 alumnów Wyższego Seminarium Duchownego przyjęło święcenia kapłańskie z rąk biskupa ordynariusza Andrzeja Jeża.

– Chrystus zadaje bardzo ważne pytanie o miłość: „Czy miłujesz mnie”? – mówił w trakcie homilii biskup Andrzej Jeż.

– To pytanie dzisiaj Chrystus zadaje swoim uczniom w Ewangelii. Jezus pyta o miłość do Niego, pyta o miłość wielką w swej sile, która będzie zdolna objąć całą owczarnię Chrystusa. Czyż sami nie doświadczamy prawdy i intymności tych słów: „Panie, Ty wszystko wiesz”. Ty i nikt poza Tobą. Można oszukać w deklaracji miłości drugiego człowieka, ale nie można oszukać w tym wyznaniu Boga, bowiem zna nas lepiej niż my sami, przenika nas wewnętrznie.

20 kapłanów przygotowywało się do święceń przez 6 lat. Patronką całego rocznika jest św. Teresa z Avila, a dewiza, jaka przyświeca neoprezbiterom brzmi: „Abyście wierzyli w tego, który was posłał”.

Młodym kapłanom towarzyszyła dziś wielka radość, ale i świadomość wyzwań, jakie przed nimi stoją.

– Niezmierna radość, szczęście i uwielbienie w kierunku Pana Boga za to, że uczynił mnie swoim kapłanem według Serca swojego na wieczność. Wyzwań jest wiele. Po pierwsze, być świętym kapłanem, służyć ludowi Bożemu, głosić Ewangelię i sprawować sakramenty święte tak jak Kościół naucza i tak jak Kościół tego chce od nas – mówi ks. Mateusz Bugno z parafii św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie.

Ks. Jakub Zagórski pochodzący z parafii Bobowa jest już drugim kapłanem w rodzinie. Dzisiejszą uroczystość przeżywał wspólnie z bratem – michalitą.

– Nie wiem, czy zainspirowałem brata, ja jestem zakonnikiem ze Zgromadzenia św. Michała Archanioła. Ja mam trzy lata kapłaństwa, po tym czasie w rodzinie pojawił się kolejny kapłan. Wiadomo, na pierwszym miejscu jest moim bratem i bardzo się cieszę z jego decyzji i z tego dzisiejszego dnia.

– My w ogóle mamy taką, nie chwaląc się, pobożną i, wydaje mi się, dobrą rodzinę i powołanie chyba z tego się rodzi, wtedy jest łatwość podejmowania takich decyzji. Najstarsza siostra była siostrą zakonną, więc myślę, że też to wszystko omadlała – mówią bracia, ks. Paweł i ks. Jakub Zagórscy.

Wzruszenia nie kryją też rodzice, którzy również uczestniczyli w uroczystości świeceń swojego syna.

– Syn dostał się na studia w Krakowie, popracował trochę, a potem pojechaliśmy do Częstochowy, poszliśmy do kościółka do Matki Bożej, modliliśmy się. Potem na obiedzie Kuba mówi: Mamo, wiesz co? Ja idę do Tarnowa, do seminarium. To jest takie przeżycie, że to się w głowie nie mieści!

– Ja przypuszczałem, że coś chyba się wykluje, bo wiadomo było już od małego, że był blisko Boga i Kościoła – mówią Łucja i Andrzej Zagórscy, rodzice neoprezbitera.

1 czerwca, w niedzielę, neoprezbiterzy odprawią w swoich rodzinnych parafiach Msze Święte Prymicyjne.

W najbliższych dniach otrzymają dekrety powołaniowe do pierwszych parafii.

Posłuchaj:
Biskup Andrzej Jeż
Ks. Mateusz Bugno
Ks. Paweł i ks. Jakub Zagórscy
Rodzice
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - Andrzej Lewek
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Skruch
play
Słowo za słowo (NS) - Sławomir Szczerkowski
play
Mirosław Waląg
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN