Diecezjalne zabytki będą odnowione

09.04.2021

Pieniądze na ich renowację przyznał Sejmik Województwa Małopolskiego w ramach konkursu “Ochrona zabytków Małopolski 2021”.

W związku z dużym zainteresowaniem tegoroczną edycją, zarząd województwa zdecydował o zwiększeniu budżetu konkursu o milion złotych.

W tegorocznej edycji konkursu ‘Ochrona zabytków Małopolski 2021’ zostało złożonych 217 wniosków. Sejmik Województwa Małopolskiego stosowną uchwałą udzielił dotacji na realizację 94 z nich z zakresu prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych . Łączna kwota przekazana na te cele to 4 miliony złotych – mówi Dawid Gleń z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Wśród wybranych zadań znalazło się 36 obiektów sakralnych diecezji tarnowskiej, w tym m.in. kościół pw. Narodzenia NMP w Jazowsku, w którym za 110 tys. złotych, renowacji zostaną poddane nawarstwienia malarskie, dawna cerkiew w Łabowej, w której za kwotę 90 tys. złotych zostanie odnowiona polichromia nawy świątyni czy kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia w Wierzchosławicach, w którym konserwację i restaurację przejdzie XIX-wieczny ołtarz główny.

Dotację przyznano także na remont budynku wielofunkcyjnego parafii w Radłowie i na prace konserwatorskie gotycko-renesansowych kamiennych portali w Domu Mikołajowskim obok tarnowskiej katedry.

Posłuchaj:
Dawid Gleń
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Ciepiela
play
Słowo za słowo (NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN