Dieta na trądzik – co oprócz czekolady?

25.11.2021

Artykuły w gazetach uwielbiają odświeżać temat trądziku. Cofnij! Nie odświeżać, a raczej POWIELAĆ stare i niesprawdzone „prawdy” od tzw. „ekspertów”. Jeśli masz trądzik z pewnością wiesz już, że dieta na trądzik z gazety to na pewno nie remedium na trądzik. Winisz za to smaczne, brązowe tabliczki o różnych smakach? Przeczytasz w tym wpisie nie tylko o czekoladzie!

Leczenie trądziku – przywdziej szaty pokory

O ile nie masz trądziku na podłożu alergii i nietolerancji pokarmowych lub nie żywisz się skrajnie nieprawidłowo, to na próżno szukać lekarstwa na całkowite wyleczenie trądziku. Otrzyj jednak łzę rozczarowania. Dzisiejsza medycyna może poradzić sobie z bardzo mocno nasilonym problemem zmian trądzikowych. Co ciekawe „czarnym koniem” w dermatologii jest pochodna składnika odżywczego – witaminy A. Jednak jej terapeutyczna moc przekracza możliwości dietetyczne. Dlatego częstym kierunkiem w leczeniu trądziku jest terapia izotretynoiną.

Pierwszą informacją dla Ciebie – drogi czytelniku z problemem trądzikowym jest przede wszystkim udanie się do dermatologa. Rolę bohatera zostawiamy uprawnionej do tego osobie a sami przywdziewamy szaty pokory. Bez odpowiedniej interwencji klinicznej, nie warto oczekiwać spektakularnych efektów terapii. Jednak jeśli składnik pokarmowy (wspomniana witamina A) może mieć tak silne działanie przeciwtrądzikowe, dlaczego bliżej nie przyjrzeć się diecie?

Dieta na trądzik w komplecie z kliniczną interwencją – ogólne zalecenia

Sposób żywienia może jednak sabotować interwencje dermatologiczne lub przeciwnie – przyspieszać pozytywne efekty leczenia! Na co zwrócić uwagę?

1. Testy na alergie i nietolerancje pokarmowe

Dość częstym powodem uciążliwego trądziku jest indywidualna nadwrażliwość organizmu na pewne produkty. To może być alergia Ig-E zależna (typu natychmiastowego) oraz alergia Ig-G zależna (typu opóźnionego) – nazywana zazwyczaj nietolerancjami pokarmowymi. Jednak nietolerancje pokarmowe to nadwrażliwość na cukry, tj. laktozę, fruktozę, czy galaktozę. W prawdzie dwie ostatnie zostają wykrywane we wczesnych etapach życia, to nietolerancja laktozy może dawać objawy trądzikowe.

Jednym z powodów, dla których pacjenci nie decydują się na to badanie jest wysoka cena diagnostyczna. Jednak jeśliby przeliczyć pieniądze wydane na wizyty u dermatologa, regularnie sprzedawane maści, drogie dermokosmetyki, zabiegi medycyny estetycznej, czy nawet całą kuracja izotretynoiną, okazuje się, że wykrycie problemu alergii może zaoszczędzić pieniądze związane z leczeniem trądziku. A bądźmy szczerzy – dermatologia to dochodowy interes…

2. Wyeliminowanie przetworzonej żywności

Im więcej dodatków, tym większa szansa na składnik, którego nie tolerujemy. Mowa tu o różnych barwnikach, spulchniaczach, składnikach przedłużających datę przydatności itd. Część z nich stanowi dodatki, przez które wątroba, skóra oraz nerki detoksyfikują organizm.

Oprócz tego żywność smażona na głębokim tłuszczu lub po prostu bogata w tłuszcz to obciążenie dla wątroby, która „wyrzuca” na skórę swoje problemy.

Starajmy się jeść to co potrafimy nazwać, wybierać produkty o jak najmniejszym składzie, który nie stanowi problemu z rozszyfrowaniem ? Ponadto żywność przetworzona charakteryzuje się mniejszym udziałem błonnika. Naukowcy zauważyli tendencję do łojotoku a u pacjentów z zaparciami.

3. Dbaj o gospodarkę węglowodanową

Jedna z teorii powstawania trądziku to manifestacja pracy trzustki w odpowiedzi na spożywane cukry i produkty o wysokim ładunku glikemicznym. Trądzik u osób z insulinoopornością nie jest zbiegiem okoliczności. Prowadzone badania z udziałem pacjentów z trądzikiem wykazały zależność pomiędzy występowaniem wyprysków a zaburzoną gospodarką węglowodanowo-insulinową.

4. Karm swoje bakterie

Flora bakteryjna to nieoceniona cześć ludzkiego organizmu. Ostatnie lata prowadzonych badań, ukazały szokujące wyniki oddziaływań mikrobioty na reakcje metaboliczne zachodzące w organizmie. W skrócie – bakterie działają nie tylko lokalnie na nasze jelita.

Możliwy mechanizm działania? Właściwości przeciwzapalne, zmniejszenie kolonizacji P. acnes (bakterie odpowiedzialne za trądzik), zmniejszenie wydzielania sebum (prawdopodobnie przez regulację pracy jelit, co jest zgodne z zależnością zaparcia-łojotok)

Niestety nieprawidłowa diety, przyjmowanie leków (w tym antybiotyków), stres, używki powodują zaburzenia w składzie bytujących organizmów. Dobrą odpowiedź może wywołać co najmniej 3-miesięczna kuracja dobrymi probiotykami.

Żeby jednak zasiedlona mikrobiota została z nami na dłużej, nie możemy jej głodzić! To co będzie jej sprzyjać to dieta z niską ilością mięsa, z dużą ilością błonnika i skrobi opornej. Ten ostatni składnik znajdziemy w wystygniętych zbożach – np. kasza, ryż, makaron z poprzedniego dnia. Ponadto mało dojrzałe banany, czerstwy chleb.

 Unikaj!…kakao, czy czekolada?

  • Słodyczy – w tym czekolada (ale nie kakao!). Jednak badania potwierdzające negatywny pływ czekolady na zmiany trądzikowe są niskiej jakości.
  • Chudego nabiału – można zastąpić go tłustym, a najlepiej unikać mleka, zastępując go twarogiem, jogurtem, kefirem
  • Produktów z mlekiem w proszku – wpływa negatywnie na gospodarkę hormonalno-węglowodanową
  • Alkoholu i papierosów

Co dodatkowo może pomóc:

  • Suplementacja kwasami tłuszczowymi EPA i DHA – działanie przeciw zapalne
  • Witamina D3 – działanie przeciwzapalne
  • Cynk – działanie przeciwzapalne, suplementacja dużych dawek w badaniach z udziałem pacjentów z trądzikiem wykazywała podobne efekty, jak w przypadku leczenia trądziku antybiotykiem z grupy tetracyklin
  • Witamina B5 – działa antybakteryjnie i może wygładzać skórę
  • Zielona herbata – może zmniejszać nasilenie zmian trądzikowych poprzez działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne w stosunku do P.acnes oraz hamowanie lipogenezy w sebocytach (zmniejszenie wydzielania sebum).

Dieta na trądzik a interwencja dietetyka

Żywienie w trądziku to nierzadko dieta eliminacyjna w przypadku wspomnianych alergii. To co jest również ważne to pilnowanie odpowiedniego spożycia składników odżywczych, takich jak witaminy, czy minerały oraz w końcu odpowiednie spożycie białka, tłuszczu, węglowodanów. Dla pacjenta może okazać się to zbyt trudne , dlatego warto skorzystać z odpowiedniej pomocy. Specjalista, mając program dietetyczny,  może zaproponować plan żywieniowy dostosowany do potrzeb trądzikowych, organizacyjnych, smakowych jak i możliwości finansowych. Na rynku popularność zyskują również aplikacje dostarczające spersonalizowane plany dietetyczne, jak na przykład Kcalmar.  Warto spróbować zdrowych – przeciwtrądzikowych połączeń smakowych!

Wydawca, Artykuł powstał przy współpracy partnera zewnętrznego
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Ciepiela
play
Słowo za słowo (NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN