Dla kogo kwarantanna zbiorowa?

01.04.2020

W związku z wprowadzonym stanem epidemii w kraju, wszyscy starostowie zostali zobowiązani przez Wojewodę Małopolskiego, aby przygotować i utrzymywać w gotowości miejsca kwarantanny instytucjonalnej. W samym województwie małopolskim jest ich 1824.

Dla kogo są przeznaczone?

– Miejsca kwarantanny zbiorowej co do zasady są wykorzystywane aktualnie w dwóch sytuacjach, czyli skierowanie na podstawie decyzji inspekcji sanitarnej – ktoś otrzymuje taką decyzję i stwierdza, że nie może odbywać kwarantanny w miejscu swojego zamieszkania. Większa grupa natomiast to osoby, które przekraczają granicę i tam zgłaszają informację Straży Granicznej, że potrzebują wsparcia w wyznaczeniu takiego miejsca – mówi Joanna Paździo, rzecznik Wojewody Małopolskiego.

Urząd Województwa Małopolskiego uruchomił także specjalny numer – 987 – dla osób zainteresowanych kwarantanną zbiorową. Zapotrzebowanie można również zgłaszać do miejscowych placówek Sanepidu.

W powiecie tarnowskim takie miejsca zostały wyznaczone w internacie Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Wojniczu.

Starostwo ma też w rezerwie budynek Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach.

Miejscem zbiorowej kwarantanny dla mieszkańców miasta Tarnowa jest internat Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowie.

Posłuchaj:
Joanna Paździo
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Dawid Chrobak
play
Słowo za słowo (NS) - Arkadiusz Aleksander
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN