Dlaczego biblioteki w Tarnowie są wciąż zamknięte? Pytają zniecierpliwieni czytelnicy

06.05.2020

Tarnowscy czytelnicy, którzy od początku tygodnia przychodzą wymienić książki po prawie 2 miesiącach od zamknięcia bibliotek, odchodzą z niczym.

Na wypożyczenie książki w Tarnowie musza niestety jeszcze poczekać. Jak sprawdziliśmy, na pewno do 10 maja, i prawdopodobnie jeszcze kilka dni dłużej.

Jak wyjaśnia Ewa Stańczyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie, bibliotekarze potrzebują po prostu jeszcze czasu na dostosowanie się do wymogów.

– Prowadzone są prace różnego rodzaju, które wynikają z wytycznych i musimy zapewnić środki ochrony, wykonać przegrody z plexi na stanowiska udostępniania, przeorganizować nasze przestrzenie i układ zbiorów. W tej chwili przeprowadzamy prace, potrwa to do półtora tygodnia. Poza tym musimy otrzymać pozytywną opinię Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

Gdy bibliotekarze w Tarnowie będą gotowi na przyjęcie czytelników, wypożyczanie będzie nadal mocno ograniczone. Nie będzie dostępu do zbiorów.

– Nie będzie można wejść pomiędzy regały. Najlepiej, żeby czytelnicy przychodzili już z gotową listą książek. Osoby, które mają konto czytelnika założone w systemie Sowa, mogą to robić zdalnie przez rezerwację. Można też rezerwować książki przed wizytą telefonicznie. Nie będą nadal funkcjonować natomiast czytelnie w tradycyjnej formie, czyli na miejscu. Będą udostępniane skany. Również godziny otwarcia bibliotek będą zmienione.

Kwarantanna książek po każdym zwrocie będzie w Tarnowie kilkudniowa, prawdopodobnie potrwa 3 dni. Tak rekomenduje Biblioteka Narodowa.

Dodajmy, że w wielu miastach biblioteki już działają od początku tygodnia, m.in. w Mielcu czy Dębicy.

Posłuchaj:
Ewa Stańczyk
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Życzenia bpa Andrzeja Jeża z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego - patrona dziennikarzy
play
Słowo za słowo (M) - Mateusz Janiczek
play
Słowo za słowo(NS) - Krzysztof Dymura
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN