Dlaczego gmina Muszyna nie przejęła dworca PKP? “Nie mogliśmy spełnić tych oczekiwań”

22.10.2021

Gmina Muszyna nie przejęła dotąd tutejszego dworca kolejowego, bo spółka PKP przedstawiła niekorzystne warunki – mówi radiu RDN burmistrz Jan Golba. Dlatego też samorząd odstąpił od rozmów. Tymczasem właściciel dworca uważa, że dalej jest otwarty na przekazanie budynku.

Poczekalnia dworca w Muszynie jest zamknięta od lat, a budynek straszy szpetnym wyglądem.

Już kilka lat temu muszyński samorząd był gotowy przejąć dworzec. Powstał nawet projekt i były perspektywy na sfinansowanie remontu.

Gmina miała przejąć i odnowić dworzec, częściowo go wykupując. Następnie nieodpłatnie udostępnić część budynku dla pasażerów. Pozostałe pomieszczenia miały być do dyspozycji gminy. PKP twierdzi, że samorząd nie zgodził się ostatecznie na te warunki. Burmistrz Muszyny powiedział nam, że to PKP wycofało się z zawartego już porozumienia.

Ale były kolejne rozmowy. – Ponownie zaproponowaliśmy przekazania nieruchomości zabudowanej dworcem w trybie mieszanym. Do tej pory jednak nie otrzymaliśmy od gminy informacji czy przystaje ona na nowe warunki. Jest to dla nas kluczowa deklaracja, żeby wszcząć dalsze procedury mające na celu przekazaniu nieruchomości zabudowanej dworcem na rzecz gminy. Chcielibyśmy tutaj podkreślić, że nadal jesteśmy zainteresowani przekazaniem dworca w Muszynie na rzecz samorządu i otwarci na rozmowy w tej kwestii – mówi Bartłomiej Sarna z PKP S.A.

Zdaniem burmistrza Jana Golby, były to warunki niekorzystne. – Oczekiwania PKP były tak daleko idące, że nie mogliśmy ich spełnić.

Dlatego też gmina Muszyna odstąpiła od rozmów. Samorząd nie może wyremontować dworca, bo właścicielem jest PKP S.A., a kolejowa spółka od lat nie zrobiła nic, by odnowić ten budynek.

Dworzec kolejowy wciąż antyreklamą Muszyny. “Brak dobrej woli ze strony PKP”

Posłuchaj:
Relacja
Krzysztof Niedzielan
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Słowo - Anna Czech (M)
play
Słowo za słowo (NS) - Artur Bochenek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN