Dlaczego kamienicę przy Wielkich Schodach i Rynku znów pokrył las?

07.02.2020

XIX- wieczny obiekt, który zniszczył pożar w 2009 roku, wciąż nie może doczekać się renowacji. Prace, które rozpoczęły się przed kilkoma laty, utknęły w martwym punkcie.

Mieszkańcy alarmują, że wszystko niebawem zamieni się w gruz.

– To nie jest kamienica, to jest las. To jest porażka dla Starówki. Już tak długo to trwa. Ściany zszarpane całe, jak to wygląda, w samym centrum. Wstyd dla miasta. Nic nie robią, ruiny stoją. Jest plan zagospodarowania przedstawiony na planszy na ścianie. Co z tego, jak jest ruina. Powinni to rozburzyć i jakiś plac zabaw zrobić.

Kamienica przy Rynku 6 znajduje się na obszarze średniowiecznego układu śródmieścia Tarnowa wpisanego do rejestru zabytków i z pewnością placu zabaw tam nie będzie.

Właściciel musi trzymać się wytycznych konserwatora. Dlaczego kamienica zarasta drzewami?

Jak mówi Agata Kliś-Toton, zastępca kierownika Delegatury Urzędu Ochrony Zabytków w Tarnowie, pozwolenie na przebudowę i modernizację jest ważne do końca roku. I dodaje, że korzenie rzeczywiście nie działają korzystnie na strukturę obiektu.

– To zawsze jest jakaś ingerencja w strukturę budynku i wskazane by było, żeby samosiejki zostały jak najszybciej usunięte. Na terenie tej inwestycji obecnie nie są prowadzone żadne działania, natomiast inwestor ma prawo prowadzić je do końca roku, więc na tę chwilę jeszcze nie reagujemy. Faktem jest, że wskazane jest, żebyśmy przeprowadzili kontrolę, żeby zobaczyć, w jakim stanie jest ten obiekt, co się dzieje, czy stan się nie pogorszył, czy są jakieś nowe potrzeby. Wiadomo, ze upływ czasu nie działa na korzyść tej kamienicy i wskazane by było, żeby te prace już zaczęły się dziać.

Po remoncie kamienica przy Wielkich Schodach ma wrócić do stanu z okresu międzywojennego. Ma mieć funkcję usługowo – mieszkalną.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Agata Kliś-Toton
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Kupczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN