Dlaczego opalanie może szkodzić?

07.08.2018

Upały nie odpuszczają, a gorące słońce nie zawsze jest zdrowe dla naszej skóry. Lekarze przestrzegają przed niezdrowymi skutkami opalania. Szczególnie narażone są miejsca ze zmianami skórnymi.

Nadmierna i częsta ekspozycja na słońce znacznie podnosi ryzyko nowotworów skóry – przestrzegał w programie Bez Skierowania Piotr Bodzioch, specjalista Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. – Ważny jest styl i sposób opalania. Bardzo ważne jest, aby unikać oparzenia skóry. Nierozważne korzystanie z opalania, czyli w godzinach od 10 do 14, intensywne wystawianie skóry na słońce, aby ją opalić może się skończyć oparzeniem tej skóry. A częste i powtarzane oparzenia skóry zwiększają ryzyko zachorowania na czerniaka – dodaje.

Mieszkańcy Tarnowa, z którymi rozmawiała reporterka RDN zapewniają, że są świadomi niebezpiecznych skutków nadmiernego opalania i mają sposoby jak się chronić przed mocnym słońcem. – Ochrona przed słońcem to tylko filtr dobry. Kremy przeważnie albo się zakryć po prostu. Stosujemy nawet pięćdziesiątki. Lepiej się nasmarować porządnie niż później cierpieć. Filtry, dużo kremów. Parasol, kremy do opalania – mówią.

Tymczasem corocznie w Polsce diagnozowanych jest około 2,5 tys. czerniaków, jednak wykryty we wczesnym stadium choroby daje szansę na wyleczenie 97% pacjentów.

Posłuchaj:
Piotr Bodzioch
Mieszkańcy
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Kazimierz Koprowski
play
Słowo za słowo(NS) - Artur Czarnecki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN