Dlaczego się kłócimy i skąd tyle nieporozumień w rodzinie – spotkanie dziekanów Diecezji Tarnowskiej

14.09.2017

Przybywa związków niesakramentalnych, ale i świadomych małżeństw kościelnych. Tarnowski Kościół chce być jeszcze bliżej rodziny i towarzyszyć mocniej ludziom na każdym etapie – od narzeczeństwa przez codzienne zmagania w różnych trudnościach.

Chce być też bliżej tych, którym się nie powiodło w budowaniu solidnej rodziny. Co jest najczęstszą przyczyną nieporozumień w małżeństwie? Pytamy o to tarnowian. – Obydwoje uparci, jedno drugiem nie ustąpi. Trzeba troszkę popuścić, wiem to z autopsji. – Myślę, że kłócimy się o finanse – głównie o brak pieniędzy. Do tego dochodzi alkohol. – Żeby mieć spokój w rodzinie, trzeba posiąść umiejętność kompromisu. Młodzi chyba tego nie potrafią, stąd teraz tyle rozwodów – mówią tarnowianie.

Dlaczego nierzadko osoby wierzące decydują się na życie w związku niesakramentalnym? Pytamy o to tarnowian. –Boimy się zobowiązania. – Moja wnuczka mówi, że z mężem to jest tylko kłopot. – Ludzie uważają, że poza ślubem nie ma już nic, tylko przykre obowiązki. – Im wygodniej w taki sposób, jak coś się stanie to zabiera walizki i odchodzi. Dzieci są na samym końcu. Zero odpowiedzialności. A tutaj trzeba walczyć o związek – dodają mieszkańcy.

Jak być bliżej rodziny, towarzyszyć jej jeszcze mocniej i pomóc? Na czym ma polegać towarzyszenie małżeństwu, które często się gubi w codzienności? – Towarzyszyć to być cały czas obok, wspierać, umacniać rodzinę na każdym etapie, już od narzeczeństwa – mówi ks. Piotr Cebula, dyr. Wydziału Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. – Kościół chce po prostu towarzyszyć na każdym etapie. Kościół chce przemierzać tę drogę z każdym człowiekiem i pomoc na tyle, na ile jest to możliwe. Kościół towarzyszy wtedy, kiedy dobrze się układa, żeby to umocnić ale i wtedy, kiedy się nie udało i następuje próba stworzenia kolejnego związku. Nie możemy tworzyć podziału, kościół jest przy wszystkich – dodaje ks. Piotr Cebula.

O tym jak być bliżej rodziny rozmawiano dziś na spotkaniu dziekanów diecezji tarnowskiej, które odbyło się w Seminarium Duchownym w Tarnowie.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Mieszkańcy
Ks. Piotr Cebula
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - bp Leszek Leszkiewicz
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Kaczmarski
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN