Dlaczego warto wymienić piec?

23.06.2022

Wymieniając piec można zyskać: zdrowie, czas i pieniądze. Nowoczesne urządzenia to duża oszczędność paliwa i energii. To zaś wiąże się z mniejszymi kosztami. Dodatkowo automatyczne sterowanie wpływa na komfort użytkowania i czas związany z obsługą. Warto również zaznaczyć, że najnowsze piece emitują nawet 5 razy mniej zanieczyszczeń.

Co wprowadza uchwała antysmogowa dla Małopolski?

Od 1 stycznia 2023 roku nie będzie możliwe użytkowanie bezklasowych kotłów na węgiel i drewno. Należy je wymienić na ekologiczne źródło ogrzewania, np.: pompę ciepła, przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, kocioł gazowy lub kocioł na paliwo stałe spełniający wymogi ekoprojektu.

Kotły 3 i 4 klasy mogą być użytkowane kilka lat dłużej, bo do końca 2026 roku. Klasę kotła można sprawdzić na tabliczce znamionowej lub w dokumentacji urządzenia.

Jak sfinansować wymianę pieca?

Oferta programów dotacyjnych jest bardzo szeroka, a formalności związane z wypełnieniem wniosku nie są skomplikowane. Niektóre z programów oferują dofinansowanie w wysokości nawet do 90% zwrotu poniesionych kosztów. Często jest też możliwość łączenia różnych programów dotacyjnych w celu uzyskania 100% zwrotu poniesionych kosztów. Dzięki programom można ubiegać się o dotację do: wymiany ogrzewania, docieplenia budynku oraz zakupu nowych okien i drzwi. O programy takie jak „Czyste Powietrze” lub dofinansowania z budżetu gminy warto zapytać Ekodoradcę w urzędzie. Można również skorzystać z fachowej porady w wyborze odpowiedniego źródła ogrzewania oraz uzyskać pomoc w wypełnieniu wniosku.

Program Czyste Powietrze

Program jest skierowany do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Dotacje na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domu można otrzymać: do 30 tys. zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, do 37 tys. zł w podwyższonym poziomie i do 69 tys. zł dla najwyższego poziomu dofinansowania. Zakres dofinansowania obejmuje wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych spełniających wymagania, docieplenie przegród budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, instalację odnawialnych źródeł energii (np. kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznych), a także montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna skierowana jest do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Pozwala na odliczenie od dochodów (lub przychodów) wydatków związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, wymianą źródeł ogrzewania oraz instalacją odnawialnych źródeł energii w budynkach mieszkaniowych jednorodzinnych. Odliczeniu podlegają również koszty związane z zakupem materiałów, a także koszty wykonania usługi. W jednym roku można odliczyć maksymalnie 53 tys. zł. możliwe jest także wspólne rozliczenie ulgi i wówczas wtedy małżeństwa mogą otrzymać aż 106 tys. zł z uwzględnieniem indywidualnego limitu. Ulgę można łączyć, np. z dotacją z programu „Czyste Powietrze”. Dowodem poniesionych wydatków jest faktura VAT.

Budżet Gminy

Część gmin przeznacza środki z własnego budżetu na dofinansowanie do wymiany ogrzewania. O szczegóły warto zapytać bezpośrednio ekodoradcę lub sprawdzić w urzędzie gminy czy jest możliwość pozyskania takiej dotacji i na jakich warunkach. Często istnieje możliwość łączenia różnych programów dotacyjnych w celu uzyskania nawet 100% zwrotu poniesionych kosztów.

Program Mój Prąd

Korzystający z programu mogą uzyskać dotację do instalacji fotowoltaicznej wytwarzającej energię na cele mieszkaniowe. Z programu „Mój Prąd” można sfinansować m.in. mikroinstalacje fotowoltaiczną o mocy zainstalowanej od 2kW do 10KW wraz niezbędnym oprzyrządowaniem.

Dofinansowania dla przedsiębiorców i rolników

Przedsiębiorcy chcący skorzystać z dofinansowań mogą uzyskać informacje w Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości (MCP), gdzie doradcy udzielają bezpłatnych i fachowych porad.

Programy dotacyjne dla różnych grup inwestorów i typów inwestycji w wyszukiwarce EkoDotacji na stronie: https://ekodotacje.ios.edu.pl

Jak złożyć deklarację o rodzaju ogrzewania w CEEB?

1 lipca 2021 roku wprowadzony został obowiązek składania przez właścicieli i zarządców budynków deklaracji o rodzaju ogrzewania budynku. Deklarację można złożyć w wersji tradycyjnej (papierowej) w Urzędzie Gminy lub zrobić to samodzielnie, bez wychodzenia z domu. Wystarczy tylko profil zaufany, podpis elektroniczny lub e-dowód. Za pośrednictwem strony www.zone.gunb.gov.pl można wypełnić i przesłać deklarację. W razie pytań, warto skontaktować się z Ekodoradcą w swojej gminie lub zapoznać się ze stroną www.zone.gunb.gov.pl na której można znaleźć najczęstsze pytania wraz z odpowiedziami.

 

Wydawca, Artykuł powstał przy współpracy partnera zewnętrznego
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za słowo (NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN