Dlaczego warto zainwestować w alarm domowy

13.01.2022

System alarmowy to obecnie standard w wielu domach czy mieszkaniach. Jest także niezastąpiony w biurach, zakładach przemysłowych oraz w hotelach. Oczywiście wybór odpowiedniej instalacji w tym wypadku też będzie podyktowany szeregiem różnych wymagań. Klienci indywidualni coraz częściej decydują się na system alarmowy bezprzewodowy, a sama instalacja wpisuje się wówczas w ideę inteligentnego domu. Różnymi jego elementami można sterować na przykład za pomocą smartfona lub komputera. Niezmiennie jednak systemy alarmowe mają za zadanie chronić majątek i intymność domowników. Profesjonalne urządzenia uzupełniają więc monitoring, rolety i drzwi oraz zamki antywłamaniowe, które w sumie jedynie opóźniają dostanie się do budynku.

Nowoczesny system alarmowy

Nowoczesne systemy alarmowe to zestaw urządzeń, które pozwalają chronić nieruchomość przed rozmaitymi zagrożeniami. Może to być na przykład włamanie, zalanie, pożar, ulatniający się gaz czy zbierający się czad. W efekcie gdy nastąpi próba nieuprawnionego wejścia do budynku lub też w polu ochronnym zostaną wykryte nieupoważnione osoby, wówczas sygnał zostanie przesłany drogą radiową lub telefoniczną do ochrony. A  tam zostanie podjęta decyzja o zastosowaniu określonych środków. Jak widać, chodzi o kompleksowe zapewnienie ochrony zarówno przed przestępstwem, jak i wypadkami losowymi. Wiele osób decyduje się na rozwiązania, które pozwalają sterować systemem alarmowym za pomocą pilota, inni wybierają manualne wersje, a jeszcze inni sięgają po bezprzewodowe. Niezmiennie jednak trzeba pamiętać, że decyzję o tego typu zabezpieczeniu warto podjąć już na etapie projektowania i budowy. Wówczas zestaw alarmowy oraz na przykład czujnik ruchu mogą być odpowiednio rozmieszczone.

Funkcjonalny system alarmowy bezprzewodowy

[obraz_1] Nie da się ukryć, że nowoczesne alarmy to w dalszym ciągu najlepsze zabezpieczenie, a rozwijająca się technologia sprawia, że zestawy wykorzystują różne czujniki czy kamery, aby skutecznie uniemożliwić na przykład próby włamania. Odstraszają złodzieja, a tym samym zapewniając mieszkańcom spokojny sen oraz urlop. Dlatego właśnie budowa domu powinna być związana z systemem alarmowym, a ilość czujników i ich rodzaj muszą chronić przed nieproszonymi gośćmi oraz oczywiście szeregiem innych czynników.

Najczęściej alarm jest zakładany w domach jednorodzinnych. Statystycznie mniej będzie potrzebny w szeregówkach. Choć tam też jest przecież ryzyko włamania. Niewątpliwie to jednak wolnostojące budynki – szczególnie te oddalone od innych nieruchomości stają się celami potencjalnych złodziei. Przy gęstszej zabudowie jest większe ryzyko, że zostaną oni zauważeni. Poza tym alarmy domowe oraz czujnik ruchu są również montowane w domkach letniskowych, w których przebywa się sezonowo lub przyjeżdża się tylko na weekend. Są one bowiem łatwym celem dla włamywaczy. Warto w tym wypadku także zainwestować w czujnik dymu. Z łatwością możesz dopasować system do swoich preferencji i każdego miejsca. I dlatego właśnie warto takie decyzje podejmować na etapie budowy i projektowania.

Dopasowane do potrzeb systemy alarmowe

Trzeba zdawać sobie sprawę, że hasło alarm domowy to szereg rozmaitych rozwiązań, które znacząco się od siebie różnią. Co jakiś czas firmy wypuszczają również innowacyjne urządzenia bazujące na coraz to nowszej technologii. Z pewnością jednak najlepsze alarmy to

te świetnie dopasowane do potrzeb. Zazwyczaj będą one też obejmować monitoring, a także różnego rodzaju czujniki i muszą to być produkty intuicyjne w obsłudze. Podstawowe alarmy będą się więc składać z kilku elementów. Ich podstawowym zadanie, będzie uruchomienie akustycznego lub optycznego sygnalizatora w sytuacji zagrożenia. Poza tym w sklepach i w profesjonalnych firmach dostępne są zestawy z czujnikami ruchu na przykład na podczerwień, ultradźwiękowe, wibracyjne, magnetyczne. To właśnie one będą uruchamiać ostrzeżenie po wykrytym zdarzeniu. W każdym wariancie chodzi oczywiście o to, by alarm skutecznie zabezpieczył nieruchomość szczególnie wówczas, gdy nikogo nie ma w domu. Gdy domownicy są obecni, system jest wyłączony z czuwania. By go uzbroić, należy wpisać PIN na klawiaturze zamontowanej przy wyjściu. Trzeba to zrobić dość szybko.  Dużym powodzeniem cieszą się też systemy, które umożliwiają sterowanie ochroną domu poprzez smartfon i intuicyjne aplikacje. Można mieć nawet podgląd na urządzeniu, co się w budynku dzieje i otrzymać powiadomienie na wskazany numer telefonu, gdy stanie się coś niepokojącego.

Jak sterować systemem alarmowym?

Systemy alarmowe składają się z kilku elementów. Najważniejszym z nich jest centrala. To mózg i serce całej instalacji. Jest bezobsługowa i powinna być umieszczona w ciepłym i dobrze zabezpieczonym miejscu. Do ścian lub sufitów są montowane czujniki. Mają one za zadanie wykrycie ruchu w konkretnym pomieszczeniu. Niezbędna jest również klawiatura sterująca (manipulator kodowy) oraz dialer, który powiadamia odpowiednie osoby o zdarzeniu alarmowym.

Wydawca, Artykuł powstał przy współpracy partnera zewnętrznego
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Norbert Kaczmarczyk
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Wawrzyńczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN