Długa lista oczekiwań synodalnych

30.08.2017

Kadencyjność proboszczów, dopuszczenie świeckich do szerszego zakresu działań, przejrzystość finansowa Kościoła – to m.in. oczekiwania diecezjan w kontekście V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Do Sekretariatu Komisji Przygotowawczej wpłynęło ponad sto propozycji tematów, którymi powinien zająć się Synod. Ujrzały światło dzienne za sprawą pierwszego Biuletynu synodalnego.

Diecezjanie wskazują także na potrzebę większej troski o duszpasterstwo młodych małżonków z małymi dziećmi. Jest też propozycja wprowadzenia diakonatu stałego, a także sugestie, by odwiedziny kapłana w domach to była prawdziwa wizyta duszpasterska, a nie trwająca 10-15 min kurtuazyjna wymiana zdań. Ponadto jeden z postulatów mówi o uczciwym zatrudnianiu pracowników przez Kościół.

– Wszystkie propozycje wymagają dyskusji – powiedział Radiu RDN biskup tarnowski Andrzej Jeż. – Cieszę się, że się pojawiają. Oczywiście będziemy jeszcze dyskutować na tym potężnym forum diecezjalnym w jakim kierunku będziemy zdążać. Wszystko co zmierza do większej aktywizacji duszpasterskiej jest na pewno cennym kierunkiem, ale musimy też wszystko oprzeć na tradycji i na duchowości kościoła – dodaje biskup tarnowski.

– Niektóre propozycje są zaskakujące – mówi ks. Piotr Cebula, sekretarz Komisji Przygotowawczej. – Są pewne rozwiązania, wydawałoby się rewolucyjne, które już kiedyś były dyskutowane na forum Episkopatu Polski. Ale jakie one są, zachęcamy, niech to będzie ciekawostką. Można też sprawdzić wszystko na stronie V Synodu Diecezji Tarnowskiej – tłumaczy sekretarz.

Oczekiwania wobec synodu spływające z diecezji, a także dokumenty synodalne i propozycje od Zespołów Komisji Przygotowawczej ukazały się w pierwszym numerze Biuletynu V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Jest on także dostępny na stronie internetowej www.synodtarnow.pl Tam także znajdują się informacje jak przesyłać kolejne propozycje.

Link do biuletynu TUTAJ.

Posłuchaj:
biskup Andrzej Jeż
ks. Piotr Cebula
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Dawid Chrobak
play
Słowo za słowo(NS) - Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN