Tak długiej palmy wielkanocnej w historii jeszcze nie było [ZDJĘCIA]

15.04.2019

Tradycyjny konkurs rękodzieła w Lipnicy Murowanej wygrał 21-o letni Andrzej Goryl z Lipnicy Górnej. Jego drzewko ma 37 metrów i 78 centymetrów. Żeby przynieść je na lipnicki rynek trzeba było aż czternastu osób.

– Schodzi no, 4 tygodnie robiłem. Cały rok mi chodziło po głowie i myślałem, co by tu zrobić, żeby postawić? Bo nie jest sztuką żeby zrobić tylko, żeby postawić. Najstarsza moja siostra robiła kwiaty, bo ja tak nie bardzo. Ja wolę sobie wiklinę powyginać, a kwiatów nie dałbym rady.

Zwycięzca podkreślał, że przyozdobienie i postawienie tak dużej palmy to zbiorowy wysiłek i dziękował wszystkim, którzy mu pomagali. W sukcesie pomogła też pogoda i brak silniejszych podmuchów wiatru, które często w przeszłości przyczyniały się do pęknięcia najdłuższych palm przy stawianiu.

Kolejna kategorii konkursu obejmował drzewka o długości od 14 do 22 metrów. – mówi etnolog Bernadetta Błoniarz, przewodnicząca komisji konkursowej.

– Grand prix otrzymują Kuba Machał i Konrad Urbański za palmę w wysokości 18 metrów i 26 centymetrów.

Dodajmy, że do konkursu zgłoszono w sumie 270 palm.

W Lipnicy nie zabrakło polityków. Przyjechali wicepremierzy Beata Szydło i Jarosław Gowin wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko czy wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Byli też posłowie, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz samorządowcy. Gości witał wójt Tomasz Gromala, wnuk Józefa Piotrowskiego – pomysłodawcy i organizatora konkursu.

Posłuchaj:
Andrzej Goryl
Bernadetta Błoniarz
Marek Kołdras
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Potępa
play
Słowo za słowo(NS) - Jacek Migacz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN