Dni otwarte w tarnowskim hospicjum Via Spei [WYWIAD]

11.06.2021

W najbliższą niedzielę i w poniedziałek będzie można obejrzeć postęp prac w pierwszym tarnowskim hospicjum stacjonarnym przy ul. Bystrej.

Hospicjum ma rozpocząć działalność już pod koniec roku. W pierwszej kolejności ruszy poradnia leczenia bólu.

W hospicjum będzie mogło przebywać ok. 28 chorych.

Będą mogli w nim też pracować też wolantariusze – mówi prezes Fundacji Kromka Chleba, Anna Czech.

– Z tą myślą składaliśmy różne wnioski, aby realizować taki projekt o centrum wolontariatu przy fundacji. Ten wolontariat nie będzie tylko na tym polegał, że koniecznie musi ktoś być osoba przy łóżku chorego, bo są różne wrażliwości i różne możliwości tego wolontariatu. Hospicjum to oczywiście ludzie, ale to też budynek, w którym będą różnego rodzaju czynności potrzebne także łącznie z pielęgnacją ogrodu z przygotowaniem posiłków i różne inne zajęcia.

Prace w hospicjum dobiegają już końca. Teren jest ogrodzony i zagospodarowany.

– Aktualnie trwa montaż wykładzin oraz sufitów podwieszanych, równocześnie negocjujemy i poszukujemy jak najlepszej oferty na oświetlenie poszczególnych pomieszczeń. Również dobieramy urządzenia sanitarne najbardziej niezbędne do tych pomieszczeń, które będą w pierwszej chwili uruchomione. Na część urządzeń sanitarnych mamy już umowę z PFRON- em, że połowę finansujemy my, a część PFRON.

Wciąż potrzebne są środki na dokończenie ostatnich prac.

– Potrzebne jest nam jeszcze wykonanie podbitki pod dach, daszki, obudowa podjazdów, wyposażenie w barierki dla niepełnosprawnych, wewnętrzne drzwi do przestrzeni ogólnych i bardzo ważna sprawa – mamy w projekcie przewidziane pomieszczenie, gdzie będzie produkowany tlen, który jest doprowadzony do każdego pokoju, potrzeba na to kilkuset tysięcy złotych, ale wtedy ten tlen byłby samodzielnie produkowany, chcemy to zrobić w przyszłości, no i wyposażenie pomieszczeń, łóżka.

Dni otwarte w hospicjum Via Spei odbędą się w niedzielę od 10.00 do 18.00 i w poniedziałek od 10.00 do 16.00.

Posłuchaj:
Anna Czech
Bartek Ziaja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN