Do policji dociera coraz więcej filmów z kamer samochodowych

31.12.2020

Z roku na rok coraz więcej wykroczeń zarejestrowanych na prywatnych wideorejestratorach trafia na policyjną skrzynkę Stop Agresji Drogowej.

W 2020 roku tylko w Małopolsce wpłynęło tu ponad 1400 takich zgłoszeń. Jeszcze rok temu było to ok. 600 zgłoszeń.

Społeczeństwo coraz chętniej współpracuje z Policją – mówi mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

– To są filmy, zdjęcia i opisy różnych wykroczeń drogowych. Z tego 1400 zgłoszeń, tysiąc to były filmiki z kamerek samochodowych, które potem przesyłamy do właściwych miejscowo komisariatów i tam prowadzone są postępowania. Kierowca zostaje wezwany na przesłuchanie, ustalamy czy to on kierował pojazdem czy ktoś inny, i nakładany jest mandat bądź kierowany wniosek do sądu o ukaranie. Widać, że w tym zakresie współpracuje z nami społeczeństwo, mieszkańcom zależy na poprawie bezpieczeństwa i nie ma tolerancji dla piractwa drogowego, dla brawurowych zachowań.

Osoba, która wysyła nagranie policji, powinna dokładnie opisać dane zdarzenie, jego czas i miejsce. Nagranie z wideorejestratora może być traktowane jako dowód w sądzie. Może się zdarzyć, że autor filmu zostanie wezwany na świadka – jego zeznanie również może być dowodem w sprawie.

Często takie filmy wykorzystywane są także w działalności prewencyjnej – po zamazaniu wizerunków i tablic rejestracyjnych nagrania są publikowane ku przestrodze na stronach i profilach policji.

Posłuchaj:
Sebastian Gleń
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN