Do tarnowskiego sądu wraca wydział gospodarczy

13.04.2021

Przedsiębiorcy z Tarnowa i okolic już nie będą musieli jechać do Krakowa, by załatwić swoje sprawy. Być może jeszcze w tym roku do tarnowskiego sądu powróci wydział gospodarczy.

Powrót do Tarnowa wydziału gospodarczego to realizacja planu ponownego przenoszenia organów sądowniczych do mniejszych jednostek – mówił na konferencji prasowej w tarnowskim sądzie wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

– To oznacza bardzo ważną rzecz dla przedsiębiorców. Nie będą musieli jeździć do Krakowa i tam załatwiać swoich spraw związanych z działalnością gospodarczą, ze sprawozdawczością. Niewątpliwie dla nas, dla ministerstwa, dla ministra Zbigniewa Ziobry to było ważne, że właśnie te funkcje przywracamy, że te instytucje państwa, które były przenoszone z różnych ośrodków miejskich do – można powiedzieć bardziej centralnych- w przypadku Tarnowa do Krakowa, że one z powrotem wracają, tak jak to miało miejsce jeszcze przed reformami, tam gdzie są blisko obywateli.

Wraz z wydziałem gospodarczym w Tarnowie zacznie też funkcjonować sekcja upadłości i restrukturyzacji.

Nie ulega wątpliwości, że te wyjazdy do Krakowa osób, które wielokrotnie nie były zamożne, nie pozwalały w pełni korzystać w pełnym zakresie z dobrodziejstwa tej instytucji. Odnosząc się do kwestii związanych z wydziałem gospodarczym należy podkreślić, że tutaj powstanie zarówno sąd, który będzie rozpoznawał środki odwoławcze od orzeczeń sądu pierwszej instancji, jak również będzie rozpoznawał wielomilionowe sprawy w sądzie okręgowym, jako sądzie pierwszej instancji. Więc to są dobre informacje dla lokalnych przedsiębiorców – mówi poseł Piotr Sak.

Obecnie w tarnowskim sądzie trwają przygotowania do powstania nowego wydziału. Możliwe, że pierwsze sprawy zostaną tam rozpatrzone jeszcze we wrześniu tego roku.

Posłuchaj:
Michał Woś
Piotr Sak
Bartek Ziaja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN